Google ujawnia plany dotyczące usługi zdrowotnej online

29-02-2008, 09:27

Firma Google ujawniła więcej informacji na temat usługi gromadzenia danych zdrowotnych (Google Health). W blogowym wpisie przedstawicielka Google Marissa Mayer przedstawiła pierwsze zrzuty z ekranu i dalsze plany dotyczące rozwoju usługi.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że Google rozpoczęła pilotażowe testy nowej usługi w szpitalu Cleveland Clinic. Weźmie w nich udział 1,5 tys. do 10 tys. pacjentów, którzy prześlą swoje dane zdrowotne do specjalnego profilu dostępnego z poziomu konta w Google. Następnie będą mogli zarządzać tymi informacjami i będą mieli do nich ciągły dostęp.

Początkowo firma nie ujawniała zbyt wielu szczegółów na temat usługi. Wczoraj na oficjalnym blogu Google pojawiły się pierwsze zapowiedzi dotyczące związanych z nią planów.

Marissa Mayer z Google zapewniła we wpisie, że informacje zdrowotne będą dobrze chronione i nie będą one nikomu odsprzedawane ani okazywane bez jednoznacznej zgody użytkownika Google Health.

To zapewnienie jest dość istotne bo wcześniej niektórzy komentatorzy obawiali się, że Google może wykorzystywać zebrane dane w celu targetowania reklam. W tej chwili wygląda na to, że tak nie będzie, choć z drugiej strony nadal nie wiadomo jak Google na usłudze chce zarabiać.

Z informacji na blogu dowiadujemy się również, że Google zbiera wykazy już dostępnych usług zdrowotnych online, które będą mogły współpracować z Google Health. Już wcześniej było wiadomo, że w ramach pilotażowych testów usługa Google będzie współpracować z narzędziem MyChart, które swoim pacjentom udostępnia Cleveland Clinic. Teraz wiemy, że lista podobnych narzędzi będzie dłuższa. Dzięki temu Google chce stworzyć platformę pozwalającą na zbieranie elektronicznych zapisów medycznych z różnych miejsc.

Poza tym wspomniana platforma ma zapewnić maksymalną przenośność, aby użytkownik nie musiał jeździć do różnych ośrodków zdrowotnych z papierami pod pachą i mógł przesłać swoje dane elektronicznie.

Panel usługi Google Health (źródło: blog Google)
fot. - Panel usługi Google Health (źródło: blog Google)

O wiele więcej o usłudze mówią zrzuty z ekranu. Na jednym z nich widzimy panel dający dostęp do informacji o użytkowniku (płeć, choroby, przepisane lekarstwa). W kolumnie środkowej znajdują się linki do poszczególnych funkcji usługi (dodawanie danych do profilu, importowanie danych medycznych, wyszukiwanie narzędzi zdrowotnych online i wyszukiwanie lekarzy).

Warto zwrócić uwagę na dolną część środkowej kolumny, gdzie znajdują się informacje o połączeniu profilu z usługami Cleveland Clinic i linki dające dostęp do usług kliniki (aktualizowanie MyChart, prośba o wizytę, wyszukiwanie lekarzy).

Z pewnością Google Health nadal nie będzie się podobać obrońcom prywatności. Po zrzutach z kranu widać, jak wiele informacji będą zawierały profile.

Wprowadzenie usług związanych ze zdrowiem jest dla Google dość istotne. Już od dawna wiadomo, że użytkownicy wyszukiwarki kalifornijskiego giganta często szukają informacji na temat chorób lub obrażeń których doznali.


Źródło: Google blog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930