Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dobre wyniki finansowe firmy zbiegły się z korzystnym dla niej wyrokiem w sprawie o rzekome naruszenie prywatności użytkowników systemu Android.

Firma Google opublikowała wyniki finansowe za drugi kwartał 2015 roku, zakończony 30 czerwca. Patrząc na przedstawione liczby, można odnieść wrażenie, że firmy nic chyba nie jest w stanie zatrzymać. Non stop pokazuje ona lepsze wyniki niż rok wcześniej, dając sporo zarobić swoim akcjonariuszom.

W drugim kwartale przychody firmy wyniosły 17,27 mld dolarów i były o 11 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Warto jednak zauważyć, że rok temu tempo wzrostu było dwukrotnie wyższe. Google dodała także, że gdyby nie wahania walut, to jej przychody byłyby o 1,1 mld dolarów wyższe - firma straciła na nich 1,57 mld dolarów, natomiast dzięki zarządzaniu ryzykiem walutowym udało jej się obniżyć tę kwotę o 471 mln dolarów.

Zysk operacyjny zgodny z GAAP wyniósł 4,83 mld dolarów i stanowił 27,2 proc. przychodów. Jest to nieznacznie lepszy wynik niż ten osiągnięty rok wcześniej (26,7 proc.). Z kolei zysk netto wyniósł 3,93 mld dolarów i był o blisko 600 mln dolarów lepszy niż w drugim kwartale 2014 roku. Zysk na akcję wzrósł z 4,88 do 4,93 dolarów.

Sytuacja po stronie kosztów także wydaje się być opanowana. Bezpośrednie koszty uzyskania przychodu wyniosły 3,38 mld dolarów i stanowiły 21 proc. przychodów z reklam wobec 23 proc. rok wcześniej. Udział innych kosztów uzyskania przychodu utrzymał się na poziomie 18 proc. Z kolei z 35 do 36 proc. wzrosły koszty operacyjne firmy - wyniosły 6,32 wobec 5,58 mld dolarów. Na tak duży wzrost kwotowy wpływ miało zapewne znaczne zwiększenie załogi - w ciągu dwunastu miesięcy zatrudnienie w amerykańskiej firmie wzrosło z 48 584 do 57 148 osób, a więc o 17,6 proc.

Firmie udało się zwiększyć zasoby gotówki i jej ekwiwalentów do blisko 70 mld dolarów, ostatni kwartał przyniósł wzrost o 4,47 mld dolarów. Warto podkreślić, że na działalności operacyjnej firma była w stanie wygenerować blisko 7 mld dolarów gotówki, podczas gdy w drugim kwartale ubiegłego roku było to 5,63 mld dolarów. Efektywna stawka podatku dochodowego wyniosła 21 proc. wobec 22 proc. rok wcześniej.

Google wygrywa pozew o prywatność

Na dokładkę sąd w San Jose w Kalifornii oddalił w środę pozew części użytkowników systemu Android. Dowodzili oni, że amerykańska firma miała bez ich zgody ujawnić innym przedsiębiorstwom ich imiona i nazwiska, adresy poczty elektronicznej, a także lokalizacje. Sędzia uznał jednak, że powodowie nie udowodnili, że faktycznie się tak stało lub że ponieśliby konkretne straty finansowe, gdyby naprawdę tak było - podaje agencja Reuters.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Google, Reuters