Generacja "Z" nie jest pokoleniem robotów

27-12-2018, 20:41

Jak wynika z globalnego badania, postmilenialsi, tj. ludzie urodzeni po 1996 roku, którzy wchodzą na rynek pracy, mają szeroką wiedzę o nowych technologiach i ich potencjale. Generacja "Z" wie, że innowacje mogą zmienić sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. Wytycza przy tym nowe kierunki.

Dzięki badaniu Dell Technologies, w którym wzięło udział ponad 12 tys. uczniów szkół średnich i studentów wyższych uczelni z 17 krajów, możemy poznać poglądy młodego pokolenia na technologie i perspektywy kariery zawodowej. Na początku warto zauważyć, że:

 • 98% respondentów, którzy wzięli  udział w biadaniu,korzystało z nowych technologii w ramach formalnej edukacji;
 • 91% twierdzi, że wybierając jedną z kilku podobnych ofert pracy, weźmie pod uwagę technologie oferowane przez pracodawcę;
 • 80% chce pracować z najnowszymi technologiami, przy czym 38% przedstawicieli tej grupy jest zainteresowanych pracą w sektorze informatyki,
 • 39% chce zajmować się cyberbezpieczeństwem, a 46% ― pracami badawczo-rozwojowymi w dziedzinie najnowszych technologii;
 • 80% uważa, że technologia i automatyzacja stworzą bardziej sprawiedliwe środowisko pracy, wolne od uprzedzeń i dyskryminacji. 
 • Aż 89% ankietowanych zgadza się z opinią, że wchodzimy w erę współpracy człowieka z maszyną. 
 • Zdaniem 51% respondentów, ludzie i maszyny będą pracować jako zintegrowane zespoły, podczas gdy 38% uważa maszyny za narzędzia, z których ludzie mogą korzystać w razie potrzeby.

Brak doświadczenia i potencjalny rozdźwięk między generacjami 

Większość przedstawicieli generacji „Z” czuje się pewnie w świecie nowych technologii, jednocześnie mając wątpliwości, czy sprosta wymaganiom pracodawców pod względem umiejętności miękkich i doświadczenia.

 • 73% ocenia swoją znajomość technologii jako dobrą lub doskonałą, a 68% deklaruje umiejętność kodowania na poziomie powyżej przeciętnej. Warto podkreślić, że 77% chętnie podejmie się szkolenia starszych współpracowników, którzy mogą sobie gorzej radzić z nowymi technologiami. Mimo to, prawie wszyscy (94%) absolwenci mają pewne obawy dotyczące przyszłej kariery zawodowej.
 • Tylko około połowa (57%) respondentów ocenia swoje wykształcenie jako dobre lub doskonałe pod względem przygotowania do pracy.
 • 52% uważa, że ma wymagane przez pracodawcę kompetencje technologiczne, ale niekoniecznie posiada umiejętności innego typu.

Równocześnie starsi specjaliści obawiają się, że zostaną w tyle, a w przyszłości większość stanowisk kierowniczych obejmą tzw. ‘digital natives’. W poprzednim badaniu zleconym przez Dell Technologies, 87% liderów przedsiębiorstw wyraziło obawę, że nie będzie w stanie zapewnić równych szans pracownikom należącym do różnych pokoleń.

Czynnik ludzki

Choć przedstawiciele generacji „Z” korzystali z urządzeń elektronicznych praktycznie od urodzenia i dorastali razem z mediami społecznościowymi, tęsknią za bezpośrednimi relacjami międzyludzkimi w miejscu pracy.

Preferowaną metodą kontaktów ze współpracownikami jest komunikacja bezpośrednia (43%). Kolejne miejsce zajęły rozmowy telefoniczne (21%), a na końcu znalazły się aplikacje do przesyłania wiadomości tekstowych.

 • 75% ankietowanych oczekuje, że będzie się uczyć w trakcie pracy od współpracowników i innych osób poprzez bezpośredni kontakt, nie w trybie online.
 • 82% uważa, że media społecznościowe mogą być wartościowym narzędziem w miejscu pracy.
 • Ponad połowa badanych (53%) woli pracować w biurze niż z domu, a 58% chętniej pracuje w zespole niż indywidualnie.

Informacje o badaniu

Opisane badanie zostało przeprowadzone przez niezależną firmę badawczą. Od sierpnia do września 2018 r. firma Dimensional Research prowadziła ankietę internetową wśród uczniów szkół średnich i studentów wyższych uczelni w 17 krajach całego świata. Na pytania, które zostały przetłumaczone na 12 języków, odpowiedziało ponad 12 000 osób w wieku 16–23 lat. Było to jedno z największych tego rodzaju badań mających na celu zgromadzenie twardych danych dotyczących poglądów i opinii generacji „Z”, która wkrótce zasili szeregi pracowników, na temat nowych technologii i środowiska pracy.

Źródło: Dell Technologies


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy