Gdzie stosuje się automatykę budynkową?

24-08-2019, 08:34

Dzisiejsze czasy przyniosły niezwykle rozwinięte technologie, które są w stanie automatyzować wiele procesów, i ułatwiać codzienne funkcjonowanie ludziom. Nawet zarządzanie budynkiem za pomocą automatyki budynkowej jest dzisiaj w pełni kontrolowane przez komputery.

automatyka budynkowa

Automatyka budynkowa w budownictwie mieszkaniowym

W pełni zautomatyzowane systemy zarządzania budynkiem wykorzystuje się aktualnie w budynkach każdego rodzaju. Są to nie tylko obiekty przemysłowe, ale także zwykłe budynki mieszkalne. Inteligentne domy stają się coraz bardziej popularne i sporo ludzi decyduje się na inwestowanie w zautomatyzowanie pewnych czynności związanych z eksploatacją budynku. Może mieć to swoje zalety w kontekście wygody, ale także pragmatyczności, gdyż ułatwia to codzienne funkcjonowanie i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Automatyka budynkowa może zostać wykorzystana na przykład do zarządzania systemem grzewczym budynku. Pozwala to nie tylko szybciej ustawiać temperaturę w mieszkaniu, bez konieczności manualnego wprowadzania ustawień termostatu za każdym razem, ale także umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy poprzez zoptymalizowanie ogrzewania budynku w określonych porach dnia.

Automatyka budynkowa w przemyśle

Bardzo często wykorzystuje się automatykę budynkową w budynkach komercyjnych. Dla administratorów dużych obiektów komercyjnych, takich jak magazyny, fabryki lub nieruchomości biurowe jest to standardowe wyposażenie budynku, które traktowane jest jako inwestycje. Pomimo stosunkowo wysokich kosztów inwestycji, nowoczesne technologie, takie jak systemy zarządzania ogrzewaniem, alarmami, oświetleniem budynku, klimatyzacją lub instalacjami pomiarowymi pozwalają na znaczące obniżenie kosztów bieżącej eksploatacji budynku. Zastosowanie automatyki budynkowej jest pomocne zarówno dla administratora budynku, ochrony, jak również dla osób odpowiadających za bezpieczeństwo na obiekcie. Zaawansowane systemy automatyki budynkowej wykorzystuje się często do dbania o realizowanie przepisów BHP oraz kontrolowanie i przeprowadzanie bieżących pomiarów, które są wskazane, w zależności od rodzaju budynku.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.