Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

GaduAIR było impulsem do zmian na rynku?

03-11-2011, 14:15

Telefonia komórkowa od Gadu-Gadu pomimo tego, iż nie utrzymała się na rynku, zapoczątkowała zmiany, dzięki którym więksi i mniejsi operatorzy musieli oddać nieco rynku telefonii komórkowej. GaduAIR nie ma już na rynku, czy jednak w tej sytuacji można mówić o zaprzepaszczeniu szansy na sukces?

Telefonia GaduAIR została uruchomiona w połowie 2009 roku i pomimo wycofywania się innych firm z rynku wirtualnych operatorów dla GG Network miała to być szansa na przeniesienie sukcesu komunikatora do świata telefonii komórkowej. Usługa została oparta o infrastrukturę Polkomtela (operatora sieci Plus), a przygotowania do uruchomienia sieci trwały dwa lata.

Na początku dużej rewolucji nie było, klientom zaoferowano 29 groszy za minutę do wszystkich (oprócz Play i Cyfrowego Polsatu) oraz 15 groszy za SMS. Korzystanie z Mobilnego Gadu-Gadu było darmowe.

Telefonia była adresowana głównie do ludzi młodych, podobnie jak komunikator GG. Postawiono więc na tanią transmisję danych. Początkowo przygotowano ofertę, gdzie za 1 MB należało zapłacić 50 groszy, a później – w 2010 roku – wprowadzono naliczanie kilobajtowe. Pakiet 2 GB danych był dostępny za 33 złote.

Na koniec 2010 roku przyszedł czas na zmiany. GaduAIR, aby zatrzymać swoich dotychczasowych klientów przy marce i pozyskać kolejnych, zdecydowało się wprowadzić zmiany w cenniku. Od połowy grudnia ubiegłego roku połączenia kosztowały już 19 groszy, a SMS jedyne 2 grosze. W tamtym czasie na rynku pojawiła się oferta konkurencji – FreeM – adresowana do tej samej grupy.

Czytaj też: UKE: Z czasem będzie taniej do wszystkich

Na początku 2011 roku GaduAIR oraz Play uzyskały największą liczbę punktów w rankingu My mobile, oferty te zostały też ogłoszone najlepszymi usługami na kartę. GaduAIR wyprzedziła wówczas FreeM, mBank mobile, Plus z ofertą 36i6, Erę (teraz T-Mobile) oraz Orange.

Przez ponad dwa lata GaduAIR było szansą dla GG Network na tani dostęp do komunikatora, lecz zmieniła się sytuacja na rynku, rozwinął się dostęp do mobilnego internetu w telefonie i as w rękawie GG stał się zwykłą, nic nie znaczącą kartą. Później zrezygnowano też z pobierania opłat za Mobilne Gadu-Gadu i można się zastanowić, czy jeden produkt nie zabił drugiego bądź utorował mu drogę.

Można więc rzec, że telefonia nie okazała się ani strzałem w dziesiątkę, ani strzałem kulą w płot. W sierpniu pojawiła się jeszcze plotka o możliwości przejęcia wirtualnego operatora przez inny podmiot, jednak informacja pozostała bez echa. Ostatecznie zarząd GG Network podjął decyzję o zakończeniu świadczenia usługi sieci telefonii komórkowej GaduAIR z dniem 31 października 2011.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.plOstatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data