Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Gadu-Gadu 8.0 zaświeciło na chwilę - aktualizacja

05-06-2008, 09:08

Dziś, na jednym z serwisów pojawiły się zrzuty ekranu z najnowszą wersją komunikatora Gadu-Gadu - 8.0 beta. Przez krótki okres był tam również dostępny do pobrania plik z GG 8.0, jednak zniknął po interwencji przedstawicieli Gadu-Gadu. Dziennikowi Internautów udało się przy okazji uzyskać kilka ciekawych informacji dotyczących nowej wersji tego komunikatora.

Gadu-Gadu 8 - robocza wersja
fot. DI - Gadu-Gadu 8 - robocza wersja
Nowa, prawie ukończona wersja beta Gadu-Gadu 8 była przez krótki czas dostępna w ramach testów na jednej z podstron producenta - poinformował Dziennik Internautów Jarosław Rybus, rzecznik prasowy firmy Gadu-Gadu S.A. Prawdopodobnie właśnie wtedy została przechwycona i udostępniona publicznie. Jednakże program dosyć szybko zdjęto z serwisu - przedstawiciele legalne.info wyjaśniają, że stało się to na prośbę Teamu GG.

Prace nad ósemką są już na ukończeniu - zapewnił DI Jarosław Rybus. Dodał, że skórki GG 8 opublikowane na legalne.info to wersje robocze („beta beta”), które jeszcze czeka trochę zmian. Dowiedzieliśmy się równie, że jak tylko pojawi się stabilna, „oficjalna” wersja beta, to producent uruchomi specjalną stronę poświęconą Gadu-Gadu 8.0, skąd będzie można pobrać komunikator i testować jego działanie.

Przypomnijmy, że Gadu-Gadu 8 to całkowicie nowy program, napisany bez opierania się na kodzie opracowanym kilka lat temu przez twórcę GG - Łukasza Foltyna. Z informacji przekazanych przez serwis legalne.info wynika, że Gadu-Gadu 8 wykorzystuje biblioteki Qt 4.3.2.0 firmy Trolltech. Architektura serwerów GG 8 nie będzie już scentralizowana – dowiedział się z kolei Dziennik Internautów z anonimowego źródła – zatem nie powinno być już problemów z brakiem dostępności spowodowanym awariami którejś z maszyn.

Jak wcześniej wspominaliśmy nowe GG to również zupełnie nowy wygląd, możliwość wyboru skórek oraz integracja awatarów z serwisem Mojageneracja.pl, a w przyszłych wersjach także z innymi usługami i serwisami zrzeszonymi w spółce Gadu-Gadu S.A., np. serwisem mikroblogowym Blip.pl. Ponadto w nowym GG znajdą się inne ciekawe funkcjonalności, np. możliwość prowadzenia rozmów w zakładkach, nawiązywanie połączeń głosowych, wysyłanie SMS-ów i plików bezpośrednio z głównego okna programu.

Anonimowe źródło potwierdza również informację uzyskaną przez Dziennik Internatów rok temu, że wydane zostaną oficjalne wersje Gadu-Gadu dla innych systemów operacyjnych - Linuksa oraz Mac OS. GG 8 na te platformy dostępne będzie jednak nieco później niż wersja dla Windows.

Warto przypomnieć, że spółka Gadu-Gadu planuje także rozpocząć jeszcze w tym roku działalność jako wirtualny operator telefonii komórkowej - MVNO. W związku z tym można przypuszczać, że producent będzie próbował zintegrować te usługi z komunikatorem. Wydaje się, że całkiem interesującym rozwiązaniem byłoby w tym przypadku umożliwienie użytkownikom Gadu-Gadu korzystania z obecnych numerków GG jak z numerów telefonicznych (oczywiście po uprzednim poprzedzeniu ich przyznanym Gadu-Gadu MVNO prefiksem). To już jednak tylko nasze spekulacje.

Dziękujemy "czijzes" za podesłanie odnośnika

Aktualizacja:

Dziś rano, komunikator Gadu-Gadu 8 w wersji beta ponownie pojawił się na serwerze serwisu legalne.info (także do pobrania z działu Programy DI). Udostępniona wersja jest niestabilna, a ponadto w trakcie pisania tego tekstu nie można było połączyć się z serwerem. W galerii DI znajdziecie kilka dodatkowych zrzutów ekranu prezentujących obecny wygląd Gadu-Gadu.

Jarosław Rybus, rzecznik Gadu-Gadu poinformował wczoraj Dziennik Internautów, że jest to wciąż wersja rozwojowa GG8, przeznaczona wyłącznie do wewnętrznych testów, a nie publicznych. Komunikator przechodzi cały czas modyfikacje i poprawki, praktycznie na wszystkich płaszczyznach. W związku z powyższym wersja oficjalna Gadu-Gadu 8 może się znacznie różnić od tej, która została wczoraj ujawniona przez legalne.info.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *