Porządkowanie baz danych, czyszczenie katalogów sesji czy inne działania administracyjne – na serwerze wykonuje się wiele rutynowych, powtarzalnych operacji. Zamiast tracić czas i każdorazowo zajmować się nimi ręcznie, można skorzystać ze specjalnej funkcji cron. Na czym ona polega i jak jej używać?
Funkcja Cron to harmonogram cyklicznie wykonywanych zadań, dzięki któremu można automatycznie, w z góry ustalonym czasie (momencie), uruchamiać na serwerze wybrane skrypty. Usługa daje możliwość zdefiniowania częstotliwości, z jaką będą wykonywane poszczególne polecenia: co pięć minut, co godzinę, codziennie, co tydzień, co miesiąc. Alternatywą jest wybór konkretnej godziny uruchomienia danego skryptu – z dokładnością do 5 minut. We współpracy z serwisem nazwa.pl przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, jak wygląda zastosowanie funkcji cron w praktyce.
Jakie programy można uruchamiać w usłudze cron?
Funkcja cron może być wykorzystana w przypadku plików z rozszerzeniami:
Z pomocą harmonogramu nie można uruchamiać aplikacji, które przez dłuższy czas pozostają w pamięci operacyjnej systemu, a także niezależnych, odłączających się programów (tzw. deamonów). Nie można go również zastosować w kontekście aplikacji Java oraz innych programów, które mogą w istotnym stopniu obciążyć serwer. Ponadto, nie jest też możliwe cykliczne wywoływanie skryptów z rozszerzeniem .php3.
Jeśli użytkownik nie dostosuje się do powyższych zasad i ustawi zakazaną komendę, usługodawca może zablokować jej wykonanie, bez wysyłania uprzedniego ostrzeżenia. Standardowo jest ona aktywowana w ciągu kilku minut, tak więc jeśli po takim czasie do tego nie dojdzie, będzie to oznaczało odrzucenie komendy.
Funkcja cron – jak dodać wykonanie nowego skryptu?
W przypadku serwerów nazwa.pl, nowe zadanie można dodać do harmonogramu za pośrednictwem programu Active.admin. W tym celu z menu „Ustawienia” należy wybrać opcję „Dodaj zadanie harmonogramu”; ewentualnie można zaznaczyć w „Harmonogramie zadań” istniejącą już pozycję i dokonać jej edycji.
By skonfigurować polecenie w programie należy:
Po zakończeniu konfiguracji użytkownikowi pozostaje wybrać opcję „Zapisz”. Polecenie trafi na listę zadań harmonogramu i będzie regularnie wykonywane w podanym terminie.
Jak kontrolować i wyłączać uruchamianie zadań?
Z wykazem zadań objętych funkcją cron można zapoznać się z poziomu aplikacji Active.admin, po zaznaczeniu w zakładce „Ustawienia” opcji „Harmonogram zadań”. Każda pozycja na liście komend posiada termin wykonania, opis zadania oraz adres e-mail, na który system przesyła wyniki działania polecenia. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to w raporcie zamieszczane są dane, które pojawiają się na wejściu lub wyjściu błędów uruchamianego polecenia.
Dowolną pozycję z listy harmonogramu zadań można w każdym momencie wyłączyć. W takim wypadku, nie będzie ona już wykonywana zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi, ale w razie potrzeby będzie ją można ponownie włączyć. Aby dezaktywować daną komendę, wystarczy wybrać ją z listy i zaznaczyć znajdującą się przy niej opcję blokuj; chcąc ją powtórnie aktywować należy wybrać przycisk „odblokuj”.
Co jeszcze warto wiedzieć?
W zależności od dostawcy hostingu, sposób korzystania z funkcji cron może wyglądać inaczej. Może być ona obsługiwana za pośrednictwem panelu użytkownika, a więc według schematu opisanego powyżej, albo poprzez odpowiednie nazywanie plików. W tym drugim przypadku działa to tak, że użytkownik tworzy nowy plik o nazwie np. „cron.10min.php”, a następnie wraz z odpowiednią zawartością dodaje go do katalogu głównego serwera; W tym przykładzie, plik będzie wykonywany co 10 minut od momentu pojawienia się we wspomnianym katalogu. Niezależnie o którym rozwiązaniu mowa, funkcja cron znacznie ułatwia wykonywanie prac na serwerze. O tym, jakie jeszcze udogodnienia może zapewnić dobry pakiet hostingowy, można przeczytać na: https://www.nazwa.pl/hosting/.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|