Francja: Nowe prawo antypirackie jednak odrzucone!

09-04-2009, 21:18

Francuskie Zgromadzenie Narodowe, wbrew wszelkim oczekiwaniom, odrzuciło projekt ustawy wprowadzającej karę odłączenia od internetu za nielegalne pobieranie plików. Ustawa wciąż ma jednak szanse na wejście w życie.

W zeszłym tygodniu izba niższa francuskiego parlamentu przyjęła ustawę, której celem jest karanie osób pobierających z internetu nieautoryzowane pliki. Ponieważ miała ona wsparcie zarówno partii rządzącej, jak i prezydenta Francji powszechnie oczekiwano, że Senat oraz Zgromadzenie Narodowe tego kraju także ustawę poprą. Jakież było zdziwienie francuskiego rządu oraz francuskich i światowych organizacji antypirackich, gdy Zgromadzenie Narodowe opowiedziało się przeciwko nowemu prawu.

Jak podaje serwis TorrentFreak, w ostatniej chwili zdanie zmieniła partia socjalistyczna. Jej przedstawiciele stwierdzili w debacie, że nie poprą projektu ustawy, gdyż spotkał się on z bardzo negatywnym przyjęciem wśród Francuzów. 60 procent ankietowanych stwierdziło, że jest przeciwko nowej inicjatywie, natomiast jedna trzecia przyznała, że w jakimś stopniu ją popiera. Więcej zwolenników niż przeciwników ustawa znalazła jedynie w grupie powyżej 65 roku życia - 53 procent było za, 41 przeciw.

Aż 69 procent pytanych jest zdania, że nowa ustawa nie przyniesie spodziewanych efektów - podaje TorrentFreak. Tym tropem podążyła już Wielka Brytania, która zapowiedziała podjęcie innych kroków celem ograniczenia piractwa. Niewykluczone, że podobnie postąpi Norwegia, której jeden z ministrów opowiedział się nawet za legalizacją p2p.

Projekt przepadł stosunkiem 15 do 21 głosów. Christine Abanel, francuska minister kultury, nie kryła, że jest w szoku i zarzuciła socjalistom, że zastawili na rząd pułapkę. Ustawa nadal ma jednak szansę na to, by wejść w życie. 27 kwietnia odbędzie się bowiem ponowne głosowanie w tej sprawie.


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag ustawytag p2ptag Francja
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31