Fotelik samochodowy od 9 kg - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

30-08-2020, 09:27

Nosidełko towarzyszy dziecku przez pierwszy rok życia. Z czasem jednak, gdy z niego wyrośnie, rodzic powinien zainwestować w fotelik następnej kategorii. Najlepiej w takim przypadku zdecydować się na fotelik samochodowy od 9 kg, gdyż najlepiej i najłatwiej dopasować go do dziecka. Na jakie aspekty powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru fotelika dla najmłodszego użytkownika?

Fotelik RWF - co to takiego?

Foteliki RWF, z ang. Rear Way Facing, oznacza montaż tyłem do kierunku jazdy. Ten typ fotelika jest najbezpieczniejszy dla dziecka. Zaleca się, aby mali pasażerowie byli przewożone tyłem do kierunku jazdy najdłużej jak to możliwe. Z tego względu foteliki RWF są coraz częściej wybierane przez rodziców, a ich producenci proponują znacznie więcej nowoczesnych modeli dla dzieci w różnym wieku.

fotelik samochodowy

Fotelik do 9 kg - jakie są ich rodzaje?

Fotelik samochodowy powinien być dostosowany do wieku i wagi dziecka. Do najbardziej popularnych wariantów modeli dziecięcych fotelików należą:

  • 9-18 kg - modele w tym wariancie są polecane rodzicom, którzy chcą wydłużyć okres przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy. Budowa fotelików 9-18 kg zapewnia wygodną i bezpieczną jazdę starszego dziecka. Wybór fotelika z tego przedziału jest uniwersalny, gdyż dziecko może w nim podróżować przez dłuższy czas. Dodatkowo, foteliki z tego przedziału posiadają wiele dodatkowych funkcji, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo dziecka, ale również jego komfort podczas jazdy.
  • 0-18 kg - stanowią doskonałą alternatywę dla 9-18 kg. Foteliki tego rodzaju pozwalają na montaż tyłem do kierunku jazdy, co zwiększa bezpieczeństwo w razie ewentualnego wypadku.
  • 9-25 kg – niektóre modele pozwalają przewozić dziecko do 25 kg tyłem do kierunku jazdy.
  • 9-36 kg - grupa fotelików o szerokim zakresie wagowym, wersja budżetowa. W rzeczywistości jednak są dość trudne w regulacji, a co za tym idzie nie zapewniają tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Zaleca się korzystać z wariantów o mniejszych przedziałach wagowych, aby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka w trakcie jazdy.

Fotelik samochodowy - jakie powinien mieć cechy?

Dobry fotelik od 9 kg to taki, którego parametry są dostosowane do wieku i wagi dziecka. Rodzic powinien zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy nawet do 25 kg,
  • mocowanie za pomocą pasów samochodowych, bądź systemem Isofix na bazie,
  • możliwość wyregulowania zagłówka i oparcia w foteliku,
  • obecność pięciopunktowej uprzęży wewnętrznej, utrzymującej dziecko w fotelu i chroniącej jego ciało w trakcie wypadku lub gwałtownego hamowania.

Fotelik samochodowy powinien być bezpieczny i wygodny dla małego dziecka. Modele zawierające wyżej wymienione elementy zwiększają bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy.

Jakich fotelików samochodowych nie wybierać?

Fotelik od 9 kg umożliwiający montaż tyłem do kierunku jazdy to bezpieczny sposób na przewożenie dziecka. Nie każdy fotelik tego typu będzie jednak dobrym modelem. W trakcie podejmowania wyboru warto zwrócić uwagę na te o niskim przedziale wagowym. Nieprawidłowo dobrany fotelik do 9 kg będzie nie tylko niewygodny, ale także nie spełni swojej funkcji ochronnej. Wybór odpowiedniego modelu powinien odbyć się ze szczególnym uwzględnieniem budowy ciała dziecka oraz jego wieku. Po dokonaniu zakupu należy również pamiętać o konieczności precyzyjnej regulacji fotelika dziecięcego. Dopiero wówczas będzie mógł spełnić swoje funkcje.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nolstag fotelik samochodowytag fotelik RWF
To warto przeczytać


fot. sdecoret


fot. elenabsl
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: