Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Fiskus ujednolica zasady ściągania należności

GazetaPrawna.pl 14-04-2010, 10:49

Zabezpieczenia zaległych należności pieniężnych nie będzie dokonywał tylko naczelnik urzędu skarbowego, ale również dyrektor ZUS i inni wierzyciele - wynika z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

konto firmowe

reklama


W ramach poprawienia efektywności egzekucji i wyeliminowania niejednolitej praktyki resort finansów chce przyznać kompetencje do zabezpieczania należności pieniężnych innym organom państwowym. Dziś takie uprawnienia ma tylko naczelnik urzędu skarbowego. W założeniach zaproponowano przyznanie wszystkim organom egzekucyjnym uprawnień do stosowania środków zabezpieczenia do tych składników majątkowych zobowiązanego, z których możliwe jest prowadzenie egzekucji przez te organy.

Zgodnie z art. 19 par. 4, dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania następujących środków egzekucyjnych: egzekucji z wynagrodzenia za pracę, ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, z renty socjalnej, z wierzytelności pieniężnych oraz z rachunków bankowych. ZUS jako organ egzekucyjny upoważniony byłby do stosowania środków zabezpieczenia polegających na dokonywaniu zajęć zabezpieczających tych samych składników majątkowych zobowiązanego, tj. wynagrodzenia za pracę, świadczeń z ubezpieczenia społecznego, renty socjalnej, wierzytelności pieniężnych oraz rachunków bankowych.

 

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Fiskus ujednolica zasady ściągania należności

Ewa Matyszewska

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *