Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Fiskus ogranicza sposoby przechowywania faktur

GazetaPrawna.pl 30-04-2010, 20:57

NSA pozwala na przechowywanie faktur papierowych w wersji elektronicznej. Tymczasem zdaniem fiskusa dokumentów papierowych nie można przechowywać elektronicznie. Ze względu na postęp technologiczny potrzebna jest pilna zmiana przepisów w tym zakresie.

Podatnik, który otrzymuje faktury papierowe, może wybrać sposób ich przechowywania – w wersji drukowanej czy elektronicznej – uznał NSA. Innego zdania są organy podatkowe. Przykładowo dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy twierdzi, że nie ma możliwości wystawienia oryginału faktury w formie papierowej i przechowywania jej kopii w formie elektronicznej.

Przedsiębiorcy są zdezorientowani.

– Otrzymuję miesięcznie kilka tysięcy faktur papierowych. Robię skany i przechowuję je w wersji elektronicznej. Ze względu na podejście fiskusa gromadzę też wersje papierowe, choć uważam, że to tylko mnożenie kosztów – stwierdza pan Marcin, przedsiębiorca z Kielc.

Eksperci sprawę oceniają krytycznie. Ich zdaniem urzędnicy skarbowi nie biorą pod uwagę rozwoju technologicznego.

– Stanowisko organu podatkowego upierającego się przy archaicznych poglądach jest niesłuszne i doniosłość wyroku NSA powinna w tym przypadku przeważyć. Twierdzi on, że skoro przepisy dotyczące faktur nie przewidują możliwości przechowywania ich w formie elektronicznej, to takie uprawnienie nie istnieje – zauważa Piotr Zając, konsultant w TPA Horwath.

– Przepisy tego nie regulują, a dla podatników, co nie jest zakazane, jest dozwolone – argumentuje Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy.

Szczegóły w Gazecie Prawnej w artykule pt. Fiskus ogranicza sposoby przechowywania faktur

Ewa Matyszewska

gazeta prawna

 

 

>> Czytaj też: Fiskus boi się wirusów z e-faktur


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *