Tylko 30 proc. polskich firm stosuje rozwiązania do ochrony tabletów i smartfonów, a niecałe 40 proc. wdrożyło programy umożliwiające zarządzanie przez działy IT urządzeniami mobilnymi - wynika z badań przeprowadzonych przez F-Secure.
reklama
87 proc. firm uważa, że używanie urządzeń osobistych do celów zawodowych utrudnia zabezpieczanie systemów informatycznych, ale wiele nie przypisuje tej kwestii tak dużego znaczenia, jak innym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa. Tak wynika z nowych badań firmy F-Secure, która przeprowadziła sondaż wśród 1780 specjalistów z europejskich przedsiębiorstw.
Badania pokazują, że wiele firm rozumie potrzebę wprowadzenia niezawodnych zabezpieczeń, ale często nie potrafi powiązać tego wymogu z konkretnymi środkami ochrony. Na przykład: choć 92 proc. twierdzi, że zarządzanie bezpieczeństwem nabierze większego znaczenia w ciągu następnych 12 miesięcy, a 87 proc. przyznaje, że używanie urządzeń osobistych do celów zawodowych (bring your own device, BYOD) utrudnia zabezpieczanie systemów informatycznych, to tylko 36 proc. dysponuje rozwiązaniem do zarządzania urządzeniami mobilnymi, które pomaga ograniczyć zagrożenia związane z BYOD.
Problem jest szczególnie widoczny w firmach zatrudniających 25-199 pracowników, które pozostają w tyle za większymi przedsiębiorstwami, jeśli chodzi o ochronę flot BYOD (i ogólnie urządzeń mobilnych). Oto niektóre luki w zabezpieczeniach, które występują w tym segmencie:
Widać też istotne różnice we wdrażaniu środków bezpieczeństwa w poszczególnych krajach. Na przykład respondenci z Francji uznali zabezpieczanie szerokiej gamy urządzeń oraz ochronę przed zewnętrznymi cyberatakami, mającymi na celu kradzież danych pracowników i klientów, za kwestie o najwyższym priorytecie, ale tylko 28 proc. spośród nich obecnie dysponuje rozwiązaniem do zarządzania urządzeniami mobilnymi. Ponadto rzadziej wskazywali zabezpieczanie szerokiej gamy urządzeń jako kwestię, która będzie miała priorytetowe znaczenie w przyszłości.
Z drugiej strony 43 proc. respondentów brytyjskich dysponuje już rozwiązaniem do zarządzania urządzeniami mobilnymi, mimo że zabezpieczanie szerokiej gamy urządzeń zajęło dopiero ósme miejsce na liście ich szesnastu bieżących priorytetów i dziewiąte na liście szesnastu przyszłych priorytetów. Badania umożliwiły też porównanie niektórych europejskich krajów i regionów.
- Lekceważenie zabezpieczeń punktów końcowych, na przykład poprzez zaniedbywanie ochrony flot BYOD, to zasadniczo przymykanie oczu na zagrożenia, jakie wiążą się ze zbyt łagodnymi zasadami bezpieczeństwa. W ten sposób firmy stają się podatne na incydenty, których wolałyby uniknąć - komentuje Jarno Niemela z działu badań F-Secure.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Zasady organizowania konkursu na Facebooku. Jak prawidłowo napisać jego regulamin?