Firmy a bezpieczeństwo w Sieci

redakcja 02-06-2005, 11:17

Programy szpiegujące i phishing stanowią obecnie największe zagrożenie dla przedsiębiorstw - wynika z badań przeprowadzonych wśród menedżerów IT. Jednocześnie kadra informatyczna mniej obawia się spamu oraz włamań do centrów danych.

Secure Computing opublikował wyniki badania dokumentującego ilość czasu, jaką menedżerowie IT w przedsiębiorstwach poświęcali zagadnieniom bezpieczeństwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Raport określa także wagę, jaką przykładali oni do kwestii zagrożeń takich, jak: programy szpiegujące, phishing, włamania hakerów i spam.

Z przedstawionego badania wynika, iż 72 proc. badanych menedżerów IT przyznało, że poświęca "więcej" lub "zdecydowanie więcej" czasu problematyce bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie, 24 proc. tyle samo, natomiast 5 proc. mniej.

Aż 79 proc. menedżerów IT potwierdziło, że możliwość zainfekowania komputerów użytkowników korporacyjnej sieci programami szpiegującymi (spyware) jest dla nich istotnym problemem. W porównaniu z badaniem opublikowanym rok temu, widać wyraźną zmianę w postrzeganiu tego problem - wówczas spyware był poważnym zagrożeniem jedynie dla 25 proc. badanych.

Badanie ujawniło także, że 59 proc. menedżerów IT niepokoi fakt, że pracownicy ich firm są nie tylko coraz bardziej narażeni ale również coraz częściej odwiedzają podstawione przez przestępców, fałszywe strony WWW, których celem jest wyciągnięcie od odwiedzającego poufnych informacji (phishing).

Co ciekawe, zmniejszyła się ilość ankietowanych uważających spam za duże zagrożenie. W ubiegłym roku duża ilość niechcianych wiadomości e-mail stanowiła problem dla 27 proc. ankietowanych. Obecnie 45 proc. menedżerów IT deklaruje, że spam jest według nich mniejszym zagrożeniem. Badani tłumaczą, że wykorzystanie filtrów antyspamowych pomaga im mieć kontrolę nad tym problemem.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Secure Computing w marcu i kwietniu 2005 roku, przez TheInfoPro, niezależną firmą badawczą zajmującą się analizami dla rynku IT. W badaniu wzięło udział 102 menedżerów IT dużych i średnich firm z różnych sektorów gospodarki.

Źródło: Secure Computing
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy