Firma dotknięta powodzią może domagać się umorzenia składek ZUS

GazetaPrawna.pl 27-05-2010, 20:36

Poszkodowany przedsiębiorca może zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej na okres od miesiąca do dwóch lat, ale tylko wówczas gdy nie zatrudnia pracowników na umowę o pracę. Wszystkie dotknięte powodzią firmy mają jednak prawo wystąpić do ZUS o ulgę w spłacie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, a nawet o ich umorzenie, rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Umorzenia niezapłaconych zaległych składek na ZUS może domagać się przedsiębiorca, który nie ma pieniędzy na uregulowanie ich. Składając wniosek w tej sprawie, należy powołać się na ważny interes osoby zobowiązanej do zapłacenia ich, np. dolegliwości, jakie dotknęły firmę z powodu zdarzeń losowych i klęski żywiołowej.

Aby skorzystać z umorzenia, musi on we wniosku uzasadnić, że ze względu na sytuację materialną i rodzinną spowodowaną powodzią zachodzą okoliczności przemawiające za umorzeniem należności, a uregulowanie ich spowodowałoby zbyt ciężkie skutki dla niego i jego rodziny.

Można też złożyć wniosek o rozłożenie należności z tytułu składek na raty, czyli w dłuższym czasie wskazanym przez ZUS. Liczba ustalonych rat zależy od możliwości płatniczych zobowiązanego. Wniosek należy wyczerpująco umotywować i wskazać, że zastosowanie ulgi jest uzasadnione stratami, jakie firma poniosła na skutek powodzi, czyli szczególnymi okolicznościami.

 

O możliwości zawieszenia działalności firmy można przeczytać w Gazecie Prawnej w dalszej części artykułu pt. Firma dotknięta powodzią może domagać się umorzenia składek ZUS

gazeta prawnaSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag ZUStag składkitag powódź
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.