Firma Billa Gatesa sprzedaje muzykę profesjonalistom

07-03-2012, 11:57

Serwis ułatwiający zakup licencji na wykorzystanie muzyki w celu profesjonalnym stworzyła firma Corbis, założona m.in. przez Billa Gatesa. Uzyskanie licencji staje się niewiele trudniejsze od zakupu zwykłej piosenki, a użytkownik ma nawet możliwość negocjowania ceny.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Nowa usługa Corbis nosi nazwę GreenLight Music. Jest to coś w rodzaju sklepu z muzyką online, z tym że sprzedawane są nie piosenki, a licencje na profesjonalne wykorzystanie muzyki np. w filmach, prezentacjach, kampaniach reklamowych itd.

GreenLight Music oferuje już ponad milion piosenek od takich wydawców, jak Warner, EMI, Universal i Sony. Jest zatem jasne, że przemysł muzyczny patrzy na tę usługę przychylnie, a to zwykle przemysł jest najbardziej oporny wobec nowych form sprzedaży. Firma Corbis pokonała najgorszą barierę.

Czytaj: Hakerzy okradli Sony z piosenek Jacksona

Nowa usługa oferuje sprzedaż licencji w dwóch wariantach. Pierwsza opcja to składanie oferty (Make an offer). Użytkownik wypełnia formularz, w którym określa, w ramach jakiego działania chce wykorzystać piosenkę, jak wielu ludzi będzie odbiorcami, jaka będzie częstotliwość prezentowania dzieła itd. Potem użytkownik podaje, ile gotów jest zapłacić. Aplikacja GreenLight Music podpowiada, czy dana cena ma szansę na korzystne zawarcie oferty, ale ostatecznie to użytkownik określa cenę.

Oferta przesyłana jest do wydawców i artystów. Jeśli zaakceptują oni warunki, można wykupić licencję, np. płacąc kartą. Potem wystarczy wydrukować licencję.

Druga opcja zakupu to wykupienie gotowej oferty (Get it now). Użytkownik może przeglądać katalog gotowych do wykupienia piosenek według różnych kategorii: ceny, nastrojów, gatunków muzyki, dekad i in. Potem trzeba określić sposób wykorzystania piosenki, zapłacić ustaloną kwotę i można drukować licencję. 

Zalety takiej usługi doceni każdy, kto wie, jak nieprzyjaznym procesem jest staranie się o licencję na muzykę w tradycyjny sposób. GreenLight Music odpowiada na istniejące zapotrzebowanie, a przy okazji tworzy nowe źródło zysków dla przemysłu muzycznego, dla którego sprzedaż profesjonalnych licencji jest dość istotna.

Byłoby miło, gdyby przemysł muzyczny był równie otwarty na nowości w obszarze detalicznej sprzedaży muzyki. Internauci są bowiem potencjalnymi klientami, ale do klienta trzeba wyjść, stworzyć mu warunki do zakupu. Na chwilę obecną wielkie wytwórnie są zainteresowane raczej karaniem za niekupowanie, co w dłuższej perspektywie czasowej może się obrócić przeciwko nim.

Czytaj: Piosenki to dzieła zlecone, czyli przemysł odbiera prawa artystom


Źródło: GreenLight Music


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.