Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Posiadanie działającego programu typu firewall to jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie surfowania po internecie. Książka "Firewall. Szybki start" jest przewodnikiem po najpopularniejszych zaporach chroniących komputer.

robot sprzątający

reklama


Po wstępnej części, zawierającej informacje dotyczące zagrożeń w internecie oraz słownik pojęć użytych w książce, autorzy przystępują do rzeczy, to znaczy opisu poszczególnych firewalli: Kerio Personal Firewall, ZoneAlarm, Sygate Personal Firewall, Agnitum Outpost Firewall, a także zapór wbudowanych w Windows XP Profesional bez i z Service Packiem 2.

Co się bardzo chwali - zostały tu dobrane wersje darmowe rzeczonych aplikacji. Co się niekoniecznie chwali - jest tu o dziwo kilka drobnych błędów. Dlaczego o dziwo? Bo są zwykle poprawiane kilka zdań dalej.

Przykładowo: w opisie darmowej odmiany Kerio 4 czytamy, że zawiera on wszystkie rozwiązania wersji 2.x, a już na następnej stornie znajduje się tabela ukazująca, iż jednak zdanie to prawdziwe jest wyłącznie wobec wersji płatnej, a w przypadku darmowej - jest kilka nowych możliwości, ale brak też kilku starych.

Inny przykład - w opisie standardowej zapory Windowsa XP czytamy, że "jej włączenie wystarczy, aby ochronić komputer przed atakami automatycznymi", acz już w następnym zdaniu autorzy przypominają sobie, iż chyba jednak nie starcza, gdy w grę wejdzie np. MyDoom lub MSBlast.

Jednak mimo tych potknięć kolejne firewalle zostały opisane dość dobrze i w przystępny sposób.

Na końcu pojawia się część trzecia - poświęcona zaporom w systemie Linux. Pokrótce opisano tu zapory zawarte w najpopularniejszych dystrybucjach (Mandrake, SuSE, Fedora Core), następnie nieco więcej uwagi poświęcono nakładce graficznej do konfigurowania linuksowego firewalla - Firestarter. W książce znalazł się też opis wieloplatformowego narzędzia do konfiguracji zapór - Firewall Builder.

Całość kierowana jest zdecydowanie do bardzo początkującego użytkownika, co zresztą zostało zaznaczone już w pierwszych słowach wstępu książki. I pod tym względem sprawdza się - pomimo wspomnianych kilku drobnych błędów, od strony treści książkę można ocenić jako dobrą.

Od strony treści dobra, jednak w innych kwestiach pozostawia trochę do życzenia. Przede wszystkich treść tej książki spokojnie można by "upakować" w 2-3 solidne artykuły - tu zaś mamy całą książkę, która dodatkowo została "napompowana" dużą ilością "białych plam", niejednokrotnie przekraczających ¼ powierzchni kartki. I mimo to pozycja znalazła się w serii "szybki start".

Z powyższego wynika inny problem - mianowicie nieproporcjonalnie wysoka do zawartości cena, która sprawia, iż kupno tej pozycji ma sens dopiero wtedy, gdy będzie z niej korzystać wiele osób - np. do biblioteki lub jako pomoc naukową w pracowniach informatycznych.


okładka książki

Firewall. Szybki start

Autorzy: Jacek Matulewski, Jarosław Ratkowski, Krzysztof Żebrowski
ISBN: 83-7361-350-1
Format: B5, stron: 212
Data wydania: 01/2005
Cena książki: 34.90 zł

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *