Finlandia: Trzej internauci odłączeni za p2p

01-07-2011, 20:13

Sąd przychylił się do wniosku o odłączenie trzech internautów od sieci. Powodem jest p2p - zidentyfikowanymi łączami udostępniano tysiące plików muzycznych.

The Copyright Information and Anti-Piracy Centre (CIAPC) wraz z lokalnym oddziałem IFPI złożyły wniosek w sądzie w Helsinkach o zablokowanie możliwości korzystania z serwisu The Pirate Bay w Finlandii. Blokada miałaby zostać wprowadzona przez firmę Elisa, jednego z największych w tym skandynawskim kraju dostawcę internetu. CIAPC w toku swoich normalnych działań zidentyfikowała jednak kolejny problem - pięć połączeń internetowych, za pośrednictwem których udostępnianych były tysiące plików muzycznych w sieciach torrentowych.

Nie czekając długo, CIAPC złożyła w sądzie odpowiedni wniosek, domagając się odłączenia tych internautów od sieci. Jako podstawę prawną wskazano sekcję 60c fińskiego prawa autorskiego. Sąd w trzech przypadkach przychylił się do wniosku, wydając dostawcom internetu nakaz odłączenia trzech klientów od sieci - informuje serwis TorrentFreak.

>> Czytaj także: 680 tys. euro kary za zarządzanie serwisem p2p

Zdziwienie taką decyzją sądu wyraził Joonas Mäkinen z fińskiej Partii Piratów. Przyznał, że nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Dodał, że jest to niepokojący dodatek do arsenału, którym już wcześniej dysponowali posiadacze praw autorskich. Jego zdaniem od pewnego czasu także działania polityków mają na celu ograniczenie praw obywatelskich, a nie ich ochronę.

Sonda
Odcinanie dostępu do internetu jest dobrym sposobem na walkę z piractwem
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Mäkinen jest zdania, że podjęta decyzja jest nieproporcjonalna do popełnionego czynu. Poza tym konsekwencje dla odciętych od internetu Finów są znacznie dalej idące - brak dostępu do informacji, komunikatorów czy kont bankowych. Podnosi on, że w tego typu sytuacjach do akcji wkraczać powinna policja, a nie organizacje broniące praw autorskich. Skoro zakazana jest wymiana chronionych plików, wtedy to właśnie do policji należy ściganie przestępców.

Kwestia odcinania dostępu do sieci jest niezwykle drażliwa - internauci tracą bowiem nie tylko możliwość korzystania z serwisów do wymiany plików, ale także do normalnego funkcjonowania. Dzisiaj sporo naszych codziennych aktywności wykonywanych jest za pośrednictwem internetu. Warto przy tym wspomnieć, że Finlandia jako pierwszy kraj na świecie uznała dostęp do internetu za podstawowe prawo obywatelskie. Dzisiaj mija rok od momentu wejścia w życie odpowiedniej ustawy.

>> Czytaj więcej: Każdy Fin ma prawo do szybkiego internetu

Trzeba także dodać, że niedawno Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała odcinanie dostępu do internetu, niezależnie od przyczyn, za działanie stojące w sprzeczności z Międzynarodową Konwencją Praw Obywatelskich i Politycznych.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy