Fałszywe leki na ptasią grypę w sieci
Większość z nas, za pośrednictwem internetu, prawie codziennie dostaje spam zawierający oferty nabycia magicznych leków. Te z reguły albo powiększają pewne części ciała albo na długo zapewniają stan euforii... Obecnie, cyberprzestępcy ponownie żerują na nieszczęściu i kuszą internautów podróbkami leku Tamiflu, stosowanego przy objawach ptasiej grypy.
Eksperci ds. zdrowia z Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz specjaliści z WHO poinformowali media o pojawieniu się w internecie oferty sprzedaży fałszywych leków przeciw ptasiej grypie.
Najpopularniejszym lekiem wykorzystywanym przy leczeniu tej choroby jest Oseltamiwir, sprzedawany pod nazwą handlową Tamiflu, i to właśnie podróbka tego medykamentu jest najczęściej reklamowana i sprzedawana przez oszustów w internecie.
WHO szacuje, że aż 10% wszystkich medykamentów będących w obiegu to albo fałszywki, albo inne leki, które zostały źle oznaczone.
ONZ zamierza powołać specjalną grupę ekspertów, której zadaniem będzie walka z farmaceutycznymi fałszywkami. Podrabianych leków nie można lekceważyć - ich używanie może spowodować uszczerbek na zdrowiu pacjenta. Grupa ma się zająć także monitorowaniem internetu i uświadamianiem użytkowników sieci.
Przestępcy nie po raz pierwszy żerują na niewiedzy i bezradności przerażonych ludzi. Jak przy każdym światowym kataklizmie, tak i teraz, sieć pełni rolę lustra i działa według hasła: co na czasie - sprzedaje się lepiej.