Fałszywe aplikacje do czyszczenia systemu coraz popularniejsze

21-06-2019, 17:41

Eksperci z firmy Kaspersky wykryli dwukrotny wzrost liczby osób zaatakowanych przy użyciu fałszywych narzędzi do czyszczenia systemu – programów stworzonych w celu podstępnego nakłonienia użytkowników do zapłacenia za rzekomą naprawę poważnych problemów z komputerem. W ciągu roku liczba takich użytkowników wzrosła do 1,5 miliona!

Spowolnione lub niewłaściwe działanie sprzętu to częsty problem zgłaszany przez użytkowników komputerów, który można rozwiązać za pomocą wielu dostępnych legalnych narzędzi. Jednak wśród aplikacji do czyszczenia systemów można również natknąć się na te stworzone przez oszustów, którzy próbują wmówić użytkownikom, że ich komputer znajduje się w stanie krytycznego zagrożenia, np. z powodu przepełnienia pamięci, i wymaga natychmiastowego czyszczenia. Następnie sami oferują taką usługę za odpowiednią opłatą.

Po otrzymaniu zgody i zapłaty od użytkownika oszuści instalują fałszywe programy, które rzekomo czyszczą komputer, w rzeczywistości jednak nie robią nic lub instalują oprogramowanie adware, które wyświetla niechciane, irytujące reklamy. Coraz częściej cyberprzestępcy instalują fałszywe narzędzia do czyszczenia w celu pobierania lub maskowania szkodliwego oprogramowania, takiego jak trojany lub ransomware.

Rozkład państw, w których odnotowano największą liczbę ataków przy użyciu fałszywych narzędzi do czyszczenia systemów w pierwszej połowie 2019 r., pokazuje, jak szeroko rozpowszechnione pod względem geograficznym jest to zagrożenie. Na pierwszym miejscu uplasowała się Japonia (12% zaatakowanych użytkowników), za nią Niemcy (10%), Białoruś (10%), Włochy (10%) oraz Brazylia (9%).

Porady bezpieczeństwa

Badacze zalecają użytkownikom następujące działania pozwalające uniknąć zagrożenia związanego z fałszywymi narzędziami do czyszczenia systemów:

  • Zawsze sprawdzaj, czy usługi dotyczące komputera, z których chcesz skorzystać, nie są oszustwem i czy rzeczywiście rozumiesz, na czym polega ich działanie. Jeśli masz wątpliwości, użyj wyszukiwarki, aby znaleźć więcej informacji na ich temat. Być może istnieje bardziej szczegółowy opis.
  • Korzystaj z rozwiązania zabezpieczającego, które zapewnia wszechstronna ochronę i jest wyposażone w funkcję czyszczenia komputera PC.
  • Jeśli szukasz wyspecjalizowanego narzędzia do czyszczenia komputera, skorzystaj z rekomendacji w godnych zaufania branżowych źródłach informacji, w których można znaleźć recenzje oprogramowania.

Źródło: Kaspersky


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031