Facebook wchodzi w wirtualną rzeczywistość. Przejmuje Oculus VR

26-03-2014, 08:08

Oculus VR to twórca okularów do wirtualnej rzeczywistości. Facebook go przejął i ma wobec niego plany wykraczające poza gry.

Wirtualna rzeczywistość (VR) już wiele lat temu rozbudzała wyobraźnię fanów nowych technologii. Potem trend jakby zanikł, ustępując pierwszeństwa "naturalnym interfejsom" np. dotykowym, ruchowym itd. Teraz zainteresowanie VR powraca, a przyczyniają się do tego nowe rozwijane produkty, takie jak zestaw Oculus Rift firmy Oculus VR.

Facebook przejmuje Oculus VR

Wczoraj Facebook ogłosił, że przejmie firmę Oculus VR za 2 mld dolarów, w tym 400 mln dolarów w gotówce i reszta w udziałach Facebooka. Porozumienie przewiduje również dodatkowe 300 mln dolarów po osiągnięciu określonych celów. Transakcja powinna być zamknięta w drugim kwartale 2014 roku.

Nikt nie wątpi, że Oculus VR to jeden z bardziej interesujących twórców systemów do wirtualnej rzeczywistości. Udało mu się pozyskać finansowanie dla projektu na Kickstarterze. Kolejne wersje jego produktu wywoływały duże zainteresowanie na targach elektroniki. Do tej pory producent otrzymał 75 tys. zamówień na zestawy dla deweloperów.

zdjęciezdj. Sergey Galyonkin (lic. CC)

Cele: Gry, media, komunikacja

Pytanie tylko, dlaczego akurat Facebook to kupił? Odpowiedzi udzielił sam Mark Zuckerberg we wpisie na Facebooku. Według niego jest oczywiste, że rozwiązania VR sprawdzą się zwłaszcza przy grach. Facebook nie będzie porzucał tego kierunku rozwoju, ale ma zamiar dobudować również inne.

Teoretycznie można tworzyć wirtualne sale spotkań, albo wirtualnie rozmawiać ze znajomymi lub lekarzem. W wirtualnej rzeczywistości możemy być również widzami, uczestnikami wydarzeń. Mówiąc najkrócej, komunikacja i media to kolejne zastosowania dla Oculus Rift według Facebooka.

Sonda
Czy wierzysz, że VR przyjmie się w social media?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Bez Minecrafta

Nie wszyscy podzielają ten entuzjazm. Twórca Minecrafta Markus "Notch" Persson wyraził na swojej stronie pogląd, że Facebook to nie jest firma dla entuzjastów nowych technologii i Persson nie będzie z Facebookiem pracował. Twórca Minecrafta zaznaczył przy tym, że szanuje ekipę Oculusa i wierzy, że VR przyjmie się w social media. Persson nie chce jednak w tym uczestniczyć. Chce zostać przy grach.

Czas pokaże co Facebook zrobi z VR. Warto jeszcze odnotować, że Oculus z całą pewnością będzie miał konkurencję. Firma Sony pracuje już nad projektem Morpheus czyli wirtualną rzeczywistością dla PS4. Wspominaliśmy też w DI o kostiumach do wirtualnej rzeczywistości.

Film poniżej prezentuje Oculus Rift.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy