Facebook tłumaczy się przed Kongresem USA

04-11-2010, 07:21

Jako nieprawdziwe określił Facebook doniesienia medialne z zeszłego miesiąca, mówiące o tym, że doszło do wycieku danych z serwisu. Firma broni się, ale przyznaje też do błędów.

Październikowe doniesienia medialne o wycieku danych z serwisu społecznościowego do firm tworzących aplikacje zaniepokoiły nie tylko zwykłych internautów, ale także członków amerykańskiego Kongresu. Dwóch z nich - demokrata Ed Markey oraz republikanin Joe Barton - wystosowali do Facebooka pismo, w którym zażądali odpowiedzi na kilka pytań związanych z ochroną danych.

Jak podaje serwis CNET News, w zeszłym tygodniu otrzymali oni odpowiedź. Marne Levine, wicedyrektor firmy, stwierdziła, że artykuł z Wall Street Journal był nierzetelny i nie oddawał prawdziwego obrazu sytuacji. Za złamanie zasad prywatności nie można bowiem, zdaniem Levine, uznać faktu, że publicznie dostępne stały się UID (User ID), czyli nazwy profili.

>> Czytaj także: USA wierzą w poprawę Google'a, bez kar za Street View

Sonda
Sądzisz, że Twoje dane w bazie szkoły/uczelni/pracodawcy są bezpieczne?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Otrzymanie nawet pełnej listy sprawi jedynie, że jej posiadacz będzie mógł zajrzeć na każdy profil i zobaczyć tylko te informacje, które dany użytkownik postanowił upublicznić, czyli pokazać wszystkim. To, co ma być widoczne jedynie dla znajomych czy też dodatkowo ich znajomych, pozostanie niewidoczne dla osoby z zewnątrz.

Potwierdzono także w liście, że miało miejsce przekazywanie danych do firm zewnętrznych zajmujących się reklamą, o czym Dziennik Internautów informował w zeszłym tygodniu. Członkowie Kongresu zadowoleni są, że serwis szybko zareagował, jednak dodają, że nie zmienia to faktu, iż coś jest nie tak z polityką prywatności, skoro do takich zdarzeń w ogóle doszło.

Nie jest wykluczone, że nowo wybrany Kongres w przyszłym roku będzie chciał bliżej przyjrzeć się działaniom Facebooka. Jest też kwestia nowych regulacji dotyczących zbierania i przechowywania danych. Podobne, jak ta, wpadki mogą przyspieszyć prace i zaostrzyć prawo.

>> Czytaj także: FB: Jesteś koło GAP-a, dostaniesz reklamę


Źródło: CNET News
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930