Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pomimo kryzysu gospodarczego i chwiejnych nastrojów na giełdach, kolejne firmy internetowe podejmują decyzję o wejściu na parkiet. Jest to największa od ponad dekady fala debiutów tego typu spółek. Czy grozi nam kolejne pęknięcie internetowej bańki, podobne do tego z 2000 roku, kończącego pięcioletni boom internetowy?

Od maja tego roku obserwujemy narastające zainteresowanie giełdą ze strony serwisów internetowych. Na parkiecie do społecznościowego LinkedIn dołączyło internetowe radio Pandora, a następnie serwis zakupów grupowych Groupon i Zynga specjalizująca się w sieciowych grach (tej ostatniej udało się niemal dorównać pod względem zysku debiutowi Google).

Niepokój analityków budzi jednak niestabilność zysków tego typu spółek. Nie sprzedają one bowiem fizycznych produktów – ich źródłem przychodów są reklamy, sprzedaż wirtualnych przedmiotów w grach czy pośrednictwo w zakupach online. Ekspertów zadziwia, że spółki, które nie potrzebują obecności na giełdzie, i tak się na nią pchają. To może doprowadzić do zapaści podobnej do tej sprzed dekady.

Czytaj także: Facebook wycenia się na 75-100 mld dolarów

Już w tej chwili możemy zauważyć trendy spadkowe – na przykład akcje Groupona straciły w krótkim czasie aż 20 proc. wartości, co sprawiło, że ich wartość była mniejsza od emisyjnej. Na minusie są również Pandora i LinkedIn. Jedną z przyczyn wyprzedaży mogą być pracownicy firm, którzy po upłynięciu terminu lock-up zaczęli pozbywać się akcji, licząc na szybki zysk.

Czy to wyprzedaż insiderów, czy pękająca bańka, Facebook i tak się tym nie przejmuje. Planuje prawdopodobnie największy debiut spółki technologicznej w historii. Aktualne przychody Facebooka wynoszą ponad 4 mld dol., a analitycy spekulują, że oferta po debiucie może być warta nawet 10 mld dol. Na ten debiut z niecierpliwością czekają nie tylko inwestorzy, ale cała Dolina Krzemowa, licząca na wartościowe akcje pracownicze.

Katarzyna Kowalczyk
Inwestycje.pl

Czytaj także: Facebook odsłania swoje słabe strony


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data