Facebook buduje centrum danych w Szwecji

27-10-2011, 12:11

Społecznościowy gigant rozpoczyna budowę pierwszego centrum danych znajdującego się poza terenem Stanów Zjednoczonych.

Serwery w Szwecji pomogą w utrzymaniu wysokiego poziomu dostępności Facebooka dla ponad 800 milionów jego użytkowników z całego świata.

Czytaj także: Zuckerberg już nie jest najpopularniejszy na Google+

- Wybraliśmy miasto Lulea jako oferujące najlepsze zasoby, w tym odpowiedni klimat do naturalnego chłodzenia urządzeń, czyste źródła energii, dużą dostępność powierzchni, a także utalentowaną lokalną siłę roboczą i wspierające nas tamtejsze środowisko biznesowe - powiedział Tom Furlong z Facebooka.

Lulea znajduje się około tysiąca kilometrów na północ od Sztokholmu, czyli stolicy Szwecji. Warto zauważyć, że będzie to największy obiekt tego typu w Europie, a jak podaje agencja Reuters, pierwsze budynki wchodzące w skład centrum danych będą oddane do użytku już w 2014 roku.

Energia niezbędna do zasilania serwerów Facebooka ma być generowana przede wszystkim dzięki wykorzystaniu elektrowni wodnych, a budowa obiektu ma się rozpocząć "natychmiast". Jak na społecznościową erę przystało, ciekawostki związane z tworzeniem budynków będą publikowane na specjalnej stronie na Facebooku, gdzie już teraz znaleźć można zdjęcie osób związanych z powstawaniem obiektu.

Warto przypomnieć, że ostatnio Facebook oraz Mark Zuckerberg cieszą się coraz większym uznaniem ze strony inwestorów. Twórca społecznościowego giganta, który początkowo nie najlepiej sobie radził z publicznymi wystąpieniami, w ostatnim czasie regularnie pokazuje, że nie brak mu pomysłów na dalszy rozwój usługi. Konkurencja ze strony Google+ z pewnością motywuje zespół korporacji do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

Czytaj także: Steve Jobs pozytywnie o twórcy Facebooka


Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031