Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Europa nie ma Gwiazdy Śmierci, ale laserową autostradę dla danych będzie mieć!

26-01-2016, 11:36

W tym tygodniu na orbitę trafi pierwszy węzeł systemu EDRS. Otworzy to drogę do szybkiego przesyłania danych miedzy satelitami i statkami kosmicznymi a Ziemią.

  • W tym tygodniu na orbitę trafi pierwszy przekaźnik systemu EDRS. 
  • System pozwoli na przekazywanie 50 TB danych z kosmosu na Ziemię, każdego dnia, w czasie rzeczywistym.

Europejska Agencja Kosmiczna właśnie szykuje się do realizacji nowatorskiego przedsięwzięcia jakim jest kosmiczna laserowa autostrada do przesyłania danych. System ten nosi nazwę EDRS, co jest skrótem od European Data Relay System.

Rozwiązanie ma służyć bardzo szybkiemu przekazywaniu danych w kosmosie za pomocą laserów. Może to znacznie przyśpieszyć przekazywanie pewnych krytycznych danych, pomagając np. w wykrywaniu kataklizmów, monitorowaniu pogody albo nadzorowaniu ruchu morskiego. 

Partnerem ESA przy tym projekcie jest Airbus Defence and Space. Pierwszy węzeł systemu określany jako EDRS-A powinien zacząć przekazywać informacje tego lata. Z tego przekaźnika będą korzystać satelity Sentinel w ramach programu Copernicus (opisywaliśmy ten program w DI).  

EDRS

Potem system będzie uzupełniany o kolejne węzły, które będą umożliwiały jak najczęstsze przesyłanie danych na Ziemię z satelitów na niskiej orbicie, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i różnych bezzałogowych statków. Z czasem ta możliwość przesyłania danych będzie dostępna ciągle lub niemal ciągle.

Po pełnym wdrożeniu system będzie przekazywać 50 TB danych z kosmosu na Ziemię każdego dnia. Będzie to eliminować opóźnienia w przesyłaniu danych, powinno zapewnić lepszy dostęp do informacji z satelitów i ograniczyć zależność Europy od naziemnych stacji w innych cześciach świata. 

EDRS - grafika Airbusa
źródło grafiki: Airbus Defence and Space

Komunikacja laserowa pozwala na przesyłanie danych z prędkością 1,8 Gb/s. Satelity-przekaźniki zostaną umieszczone na orbicie geostacjonarnej. Transmisja danych będzie szyfrowana. Airbus Defence and Space spodziewa się, że ten system otworzy drogę do międzynarodowej współpracy z krajami z regionu Azji i Pacyfiku, które mogą potrzebować takich usług przekazywania danych. Możliwości systemu mają być rozwijane do roku 2020 i będą uwieńczone umieszczeniem satelity właśnie nad regionem Azji i Pacyfiku. 

EDRS-A zostanie wyniesiony jako dodatkowy ładunek na satelicie Eutelsat-9B dnia 29 stycznia o godzinie 23:20 czasu środkowoeuropejskiego. Satelita oddzieli się od rakiety Proton ok. 9 godzin po wystrzeleniu. Testy systemu na orbicie rozpoczną się trzy tygodnie później. 

Czytaj także: Drugi satelita programu Copernicus, Sentinel-2A, już na orbicie - wideo


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *