Drugi satelita programu Copernicus, Sentinel-2A, już na orbicie - wideo

23-06-2015, 12:50

Sentinel-2 to drugi z konstelacji satelitów, które uczestniczą w ambitnym europejskim programie monitorowania Ziemi. Udało się go z powodzeniem wysłać na orbitę z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dziennik Internautów pisał już w przeszłości o programie Copernicus oraz o satelitach Sentinel

Celem programu Copernicus jest monitorowanie Ziemi poprzez pozyskanie i połączenie informacji z różnych źródeł. Program ma prowadzić do "stworzenia obrazu zdrowia Ziemi". W ramach projektu przewidziano prowadzenie obserwacji naziemnych, na morzu i w powietrzu, a także obserwacje z kosmosu dzięki satelitom Sentinel, które stanowią "komponent kosmiczny" programu Copernicus. Dokument poniżej przedstawia strukturę programu z uwzględnieniem tej kosmicznej części. 

Copernicus Programme

W ramach projektu Sentinel zaplanowano sześć misji satelitów. O pierwszej misji - Sentinel-1 - Dziennik Internautów pisał rok temu. Na pokładzie tego pierwszego satelity znalazła się zaawansowana aparatura radarowa do obrazowania powierzchni naszej planety. Ma ona dostarczać różnych informacji, od danych na temat lodu w oceanach w strefach podbiegunowych do danych dotyczących osiadania terenu.

Kolejny satelita - Sentinel-2A - został wystrzelony dziś nad ranem, jest już na orbicie i ma rozłożony panel słoneczny. Teraz trzeba zadbać o sprawdzenie i skalibrowanie instrumentów. Będzie jeszcze bliźniaczy satelita Sentinel-2B, który ma być wystrzelony w połowie roku 2016. Obecnie w planach jest 14 satelitów Sentinel.   

Sentinel-2 jest wyposażony w kamerę optyczną o wysokiej rozdzielczości, która pozwoli na uzupełnienie obserwacji dokonywanych za pomocą radaru przez  Sentinel-1. Obserwacje Sentinel-2 mogą pomóc m.in. w monitorowaniu upraw. Mogą też stanowić pomoc dla służb ratunkowych w razie katastrof i kataklizmów. Dane pozyskane dzięki satelitom mają być udostępniane na otwartych zasadach. 

Poniżej film Europejskiej Agencji Kosmicznej, który przedstawia wystrzelenie satelity Sentinel-2ASprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.