ESET: Przenośne nośniki danych groźne w Polsce i w całej Europie

15-06-2010, 05:46

Do najczęstszych powodów infekcji komputerów w Polsce i w Europie należy nieostrożne posługiwanie się przenośnymi nośnikami danych, takimi jak pendrive’y czy dyski USB - wynika ze statystyk laboratorium antywirusowego firmy ESET.

Mimo że w Polsce najczęściej atakującym zagrożeniem od wielu miesięcy pozostaje rodzina koni trojańskich wykradających loginy i hasła do gier sieciowych, eksperci zwracają uwagę na drugie na liście zagrożenie INF/Autorun, atakujące za pośrednictwem plików autostartu nośników danych. W rozprzestrzenianiu się tego zagrożenia pomagają sami użytkownicy, którzy wymieniając się pomiędzy sobą plikami, wykorzystują do tego celu nie tylko sieć, ale również przenośne nośniki danych – pendrive’y oraz dyski USB

>> Czytaj też: 10 zagrożeń 2009 roku według Trend Micro

Wetknięcie w port USB zainfekowanego nośnika kończy się zarażeniem komputera z systemem Windows, który przekazuje zagrożenie każdemu kolejnemu pendrive’owi. W efekcie w maju INF/Autorun był przyczyną 8,86% infekcji wykrytych w Polsce oraz 8,08% infekcji zlokalizowanych w Europie.

Sonda
Czy używasz programu antywirusowego?
  • Tak, od zawsze
  • Teraz tak
  • Nie widzę potrzeby
  • Może kiedyś będę
wyniki  komentarze

ESET uważa, że do infekcji INF/Autorun dochodzi najczęściej przypadkowo, a sam użytkownik jest nieświadomy zagrożenia, jakie na niego czyha. Jak zatem ustrzec się infekcji?

Najprostszym sposobem na ochronę jest zablokowanie możliwości automatycznego uruchamiania nośników w ustawieniach systemu operacyjnego - sugerują eksperci. Dodatkową pewność daje sprawdzenie podłączonego nośnika za pomocą programu antywirusowego jeszcze przed rozpoczęciem kopiowania z niego danych.

Lista majowych zagrożeń wg ESET
fot. ESET - Lista majowych zagrożeń wg ESET
Bezpieczni pozostają użytkownicy pakietów bezpieczeństwa oraz programów antywirusowych z aktywnym skanerem rezydentnym, który w razie wykrycia zagrożenia w porę ostrzeże użytkownika przed niebezpieczeństwem.

>> Czytaj też: Zrobotyzowane owady i inteligentne wirusy zagrożeniem przyszłości

Wśród pozostałych zagrożeń, które w maju infekowały komputery polskich użytkowników, najczęściej znalazł się robak internetowy Conficker, wykorzystujący załataną już lukę w systemach operacyjnych Windows (5,35 % wszystkich wykrytych infekcji), robak Win32/Agent (3,29%) potrafiący wykradać dane użytkownika oraz Win32/Pacex (1,77%), który służy koniom trojańskim do maskowania ich obecności na dysku twardym zainfekowanej maszyny.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wirusytag rankingitag pendrivetag nośniki danychtag ESET
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930