Emotikona ";-)" zastrzeżona?

12-12-2008, 19:01

Rosyjski przedsiębiorca Oleg Teterin twierdzi, że zastrzegł prawa do znaku towarowego ";-)". Chce z jego posiadania uczynić kolejne źródło swoich dochodów.

Oleg Teterin, prezes firmy Superfone ogłosił , że posiada prawa handlowe do emotikony ";-)" - podaje The Hufington Post. Jednocześnie biznesmen wyraźnie zaznaczył, że nie zamierza ścigać osób prywatnych za korzystanie z jego znaku.

"Chcę podkreślić, że jest to skierowane tylko do firm, które będą próbowały czerpać zyski bez zgody właściciela znaku" - powiedział Teterin. Dodał też, że legalne użycie emotikony będzie możliwe po zakupie rocznej licencji. Biznesmen nie podał konkretnej kwoty, ale jego zdaniem będzie to niewiele, tj. "kilkadziesiąt tysięcy dolarów".

Korporacje nie posiadające odpowiedniej licencji i wykorzystujące emotikonę otrzymają stosowne ostrzeżenia od Superfone - zapowiada Teterin.

Wątpliwa legalność znaku

Aleksander Manis, dyrektor konkurencyjnej firmy, tak komentuje opisywaną sytuację: "Wyobraźmy sobie mądralę, który opatentuje 33 litery rosyjskiego alfabetu (...) To absurd". Natomiast zdaniem Maksima Mashkova, właściciela kafejki internetowej i księgarni, legalność zarejestrowanego znaku jest wątpliwa. Mashkov uważa, że zastrzeżony symbol jest używany publicznie od lat.

Scott Fahlman
fot. Wikipedia - Scott Fahlman
Warto przypomnieć początki użycia emotikony. Prawdopodobnie pierwszą osobą, która wykorzystała kombinację 3 znaków ":-)" w wiadomości tekstowej był Amerykanin Scott Falhman. Miało to miejsce 19 września 1982 roku. Podobne zestawienie znaków zostało wykorzystane w jednym z artykułów opublikowanym w Reader's Digest w maju 1967 roku - podaje Wikipedia.

Oleg Teterin rozważa zastrzeżenie kolejnych znaków: ":-)", ":)" i ";)"... :-)


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag znaki towarowetag patentytag emotikony
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy