Firma EMC opublikowała wyniki badania ankietowego poświęconego ocenie dojrzałości systemów ochrony danych oraz nowych zagrożeń i trendów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, przeprowadzonego wśród decydentów odpowiedzialnych za IT w 2200 firmach na całym świecie.
reklama
Badania przeprowadzone przez niezależną firmę Vanson Bourne w 18 krajach na całym świecie wykazały, że przedsiębiorstwa nie zdają sobie sprawy, jak trudne jest obecnie skuteczne zabezpieczenie danych, przez co narażają się na poważne straty finansowe. Choć udało się ograniczyć cztery największe tradycyjne zagrożenia dla przechowywania danych, firmy nadal są nieprzygotowane na nowe, coraz bardziej niebezpieczne zagrożenia.
Wyniki badania pokazały, że w porównaniu z rokiem 2014 spadła liczba typowych incydentów powodujących utratę danych i przestoje w pracy systemów, natomiast o 13% więcej firm poniosło straty na skutek nowych zagrożeń. Badanie pokazało też, że w ciągu ostatniego roku aż 36% organizacji straciło jakieś dane w wyniku naruszenia bezpieczeństwa systemów, a średni koszt incydentu powodującego utratę danych przekroczył 914 tys. dolarów.
Okazało się też, że ponad połowa przedsiębiorstw nie chroni danych przechowywanych w chmurze, choć ponad 80% respondentów twierdzi, że będzie korzystać z aplikacji dla firm oferowanych w modelu oprogramowanie jako usługa, a 73% organizacji nie ma pewności, czy potrafi skutecznie ochronić środowiska pamięci masowych flash.
Na podstawie wyników badań EMC Global Data Protection Index 2016 można wyróżnić trzy główne problemy dotyczące nowoczesnej ochrony danych:
1) Zagrożenia danych zabezpieczających
Prawie jedna czwarta (23%) ankietowanych firm doświadczyła utraty danych lub nieplanowanych przerw w pracy systemu z powodu zewnętrznego naruszenia bezpieczeństwa. Po uwzględnieniu incydentów wewnętrznych wskaźnik ten wzrósł do ponad jednej trzeciej (36%). Coraz więcej przedsiębiorstw musi się liczyć z zagrożeniem nie tylko danych podstawowych, ale również kopii zapasowych i danych zabezpieczających. Niezależnie od tego, czy chodzi o cyberprzestępców żądających pieniędzy za uwolnienie danych zaszyfrowanych przez ransomware, czy o inne zagrożenia kopii zapasowych i danych zabezpieczających, firmy potrzebują rozwiązań, które uniemożliwią uszkodzenie „danych ostatniej szansy”.
2) Zagrożenia danych w chmurze
Ponad 80% respondentów stwierdziło, że w ciągu najbliższych dwóch lat będzie używać przynajmniej niektórych spośród ośmiu głównych aplikacji dla firm oferowanych w chmurze publicznej. Tymczasem odsetek ankietowanych, którzy chronią przed uszkodzeniem i usunięciem dane przechowywane w chmurze nie osiąga nawet 50%. Ponad połowa respondentów używa już poczty elektronicznej w chmurze publicznej. Jak dotąd badane firmy przeniosły do takich chmur średnio 30% swoich środowisk informatycznych.
3) Coraz większe wymagania w zakresie bezpieczeństwa
Na pytanie, czy w przypadku utraty danych lub nieoczekiwanego przestoju systemów byliby w stanie w pełni odtworzyć swoje zasoby, ponad 70% respondentów odpowiedziało, że nie ma co do tego pewności. Podobnie jest w przypadku centrów przetwarzania danych: 73% respondentów nie ma pewności, czy ich rozwiązania mogą sprostać wymaganiom wydajniejszych i wyposażonych w nowe funkcje systemów pamięci masowych flash.
Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną firmę Vanson Bourne na przełomie marca i kwietnia 2016 r. Wzięli w nim udział decydenci ds. IT z przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 250 pracowników. Przebadano łącznie 2200 respondentów z 18 krajów, w tym po 200 ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec oraz po 100 z pozostałych krajów.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Brak ochrony przed atakami DDoS naraża krytyczne systemy jednej czwartej firm z Europy
|
|
|
|
|
|