Elektroniczny dowód osobisty - nowy rząd też spróbuje go wdrożyć (?)

30-11-2015, 11:02

Dowód elektroniczny pozwalający na autoryzowanie państwowych usług? Obiecywano to już nie raz. Obecny rząd też będzie próbował wdrożyć e-dowód.

Rząd chce dowodów osobistych z warstwą elektroniczną! Taką informację podaje Dziennik.pl, który powołuje się m.in. na anonimowych informatorów zbliżonych do resortu spraw wewnętrznych. MSW przygotowało już projekt zarządzenia prezesa Rady Ministrów, który ma powołać międzyresortowy zespół ds. wprowadzenia warstwy elektronicznej w dowodzie osobistym. Czip w dowodzie ma pozwalać m.in. na autoryzowanie e-usług w e-administracji. 

Elektroniczny dowód? To brzmi dumnie, ale wielu Polaków podejdzie do nowinki z dystansem. Było już sporo zmian w dowodach osobistych, a dowód elektroniczny obiecywano już dawno temu. 

Historia (obietnicy) e-Dowodu

W roku 2010 Sejm przyjął ustawę, która miała otwierać drogę do wprowadzenia dowodów elektronicznych od roku 2011. Ustawa została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, ale od początku wątpiono w powodzenie projektu. Brakowało szeregu aktów wykonawczych, które były niezbędne do praktycznej realizacji wizji e-dowodu. 

Już w kwietniu 2011 roku przesunięto wdrożenie e-dowodów na początek roku 2013. Jako powód podano m.in. przedłużające się postępowanie przetargowe na dostawę blankietów. 

W roku 2012 MSW poinformowało, że trzeba unieważnić przetarg na dowody z chipem i zmienić ustawę o dowodach osobistych. Zaproponowano, aby zaczekać z wprowadzaniem e-dowodów do czasu opracowania jednolitej polityki w zakresie uwierzytelniania obywateli. Ponadto - zdaniem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji - korzyści z wprowadzenia elektronicznego dowodu osobistego i tak pojawią się dopiero wtedy, gdy zostanie osiągnięta pełna integracja rejestrów państwowych.

Nowe dowody tylko tymczasowe?

W tym roku 1 marca wreszcie ruszył System Rejestrów Państwowych. Ruszył z opóźnieniem i nie wszystko działało idealnie, ale znacznie ułatwiono obywatelom załatwianie spraw związanych choćby z dowodami osobistymi. Równolegle wprowadzono nowe dowody osobiste bez adresu zameldowania. Te dokumenty miały być nie tylko lepiej zabezpieczone i bardziej czytelne. Miały nas przygotowywać na zniesienie obowiązku meldunkowego.

Po wygraniu wyborów przez PiS stało się jasne, że obowiązek meldunkowy nie zostanie zniesiony, ale minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak jest zwolennikiem e-dowodu. Podobno temu rozwiązaniu sprzyja także minister cyfryzacji Anna Streżyńska, tak przynajmniej twierdzą anonimowi "rozmówcy" Dziennika Gazety Prawnej, cytowani w materiale Dziennik.pl. Pytanie brzmi, czy i jak MSW i MC podzielą się kompetencjami w sprawie e-dowodu? Kiedy dowiemy się o tym oficjalnie, a nie tylko od informatorów jednej gazety?

Czytaj także: Wniosek o dowód osobisty przez internet, krok po kroku. Oswajamy e-administrację, cz. 13


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy