Nowy rząd nie zniesie obowiązku meldunkowego

18-11-2015, 08:31

Zniesienie obowiązku meldunkowego byłoby trudne i jest on ważny dla bezpieczeństwa - uważa nowy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Zniesienie obowiązku meldunkowego obiecywano nam od dawna. W roku 2012 mówiono, że nastąpi to od roku 2016. W tym roku przesunięto termin zniesienia obowiązku meldunkowego na rok 2018. Teraz jednak jest nowy rząd i nowe podejście do tego problemu. 

Obowiązek meldunkowy zostaje

Obowiązek meldunkowy będzie utrzymany, o czym powiedział wiceminister Jarosław Zieliński, nowy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (w wypowiedzi dla RMF FM). Polityk uważa, że poprzednie rządy nie bez powodu ciągle odraczały zniesienie obowiązku meldunkowego. Związano z nim tak podstawowe kwestie jak szkolnictwo, ochronę zdrowia, wybory czy relacje z wymiarem sprawiedliwości. 

Zieliński wspomniał również o tym, że obowiązek meldunkowy ma znaczenie dla bezpieczeństwa. 

- To też jest element istotny – żeby obywatele zamieszkali w Polsce mieli zameldowanie i żeby było wiadomo, gdzie ich szukać, jeżeli zachodzi taka potrzeba - stwierdził nowy wiceszef MSWiA.  

Co już zrobiono?

Prawdą jest, że kolejne rządy odraczały zniesienie obowiązku meldunkowego. Z drugiej strony trzeba przyznać, że wprowadzano zmiany w tym kierunku. Nowe dowody osobiste nie mają adresu zameldowania. Ponadto w tym roku wdrożono System Rejestrów Państwowych, którego zadaniem było m.in. "odmiejscowienie" załatwiania spraw w urzędach. 

Sonda
Czy utrzymanie obowiązku meldunkowego to dobry pomysł?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Wcześniej też były istotne zmiany. Od 2013 r. wydłużony został z 4 do 30 dni termin na zgłoszenie meldunku. Te formalności może załatwić ustanowiony pełnomocnik. Zniesione zostały kary za niedopełnienie obowiązku meldunkowego i złagodzono procedury związane z wyjazdem za granicę. Zrezygnowano z obowiązku zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy nieprzekraczający trzech miesięcy.  

Oświadczenie Jarosława Zielińskiego ma kończyć dyskusje na temat obowiązku meldunkowego. Nowy rząd go nie zniesie. Pojawia się pytanie, czy będą kolejne zmiany w dowodach osobistych, albo czy wrócą kary za brak meldunku? Obecnie nowy rząd dopiero się rozkręca, ale będzie jeszcze czas na zadawanie takich pytań. 

Czytaj także: Firmę założysz... na poczcie. MAiC i Poczta Polska zacieśniają współpracę


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy