Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

EKUZ czy polisa? Co wybrać na zagraniczne wakacje?

26-06-2024, 12:05

Znaczna część Polaków obawia się problemów zdrowotnych i bezpieczeństwa podczas urlopów, wynika z najnowszych badań. Mimo to mniej niż połowa decyduje się na zakup ubezpieczenia turystycznego.

Podróż po Europie planuje w tym roku ponad 20% Polaków. Tymczasem badanie Instytutu Pollster “Polacy na Wakacjach 2024” wykazało, że 34% planujących urlop obawia się choroby, 33% wypadku, a 30% kradzieży. Mimo to, tylko 42% respondentów zdecydowało się na wykupienie ubezpieczenia na wyjazd.

EKUZ a polisa turystyczna

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest dostępna bezpłatnie i uprawnia do podstawowej opieki zdrowotnej w państwach Unii Europejskiej na równych zasadach z obywatelami danego kraju. Jednak może wiązać się także z koniecznością współpłacenia za świadczenia.

  • Nie pokrywa ona bowiem kosztów transportu medycznego do Polski ani nie zapewnia dostępu do prywatnej opieki medycznej.

To z kolei jest możliwe dzięki ubezpieczeniom turystycznym. Te ostatnie oferują również ochronę na całym świecie, a nie tylko w Europie.

co oferuje EKUZ

Dodatkowe opcje w ubezpieczeniach turystycznych

Polisy turystyczne umożliwiają rozszerzenie ochrony o ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym, co może być przydatne w przypadku wyrządzenia szkody innym.

  • Można również ubezpieczyć bagaż i sprzęt sportowy, co zabezpiecza przed ich ewentualną kradzieżą lub zaginięciem.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Eksperci z Comperia Ubezpieczenia radzą, by dobierać ubezpieczenie do planowanych aktywności wakacyjnych oraz zwracać uwagę na okresy karencji stosowane przez ubezpieczycieli (patrz niżej).

  • Dla osób spędzających urlop aktywnie, istotne może być ubezpieczenie, które pokryje również wypadki podczas uprawiania sportów.

Najwięcej opcji dopasowania ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb oferuje zakup przez internet, jednakże wymaga to odpowiedniej wiedzy o dostępnych produktach. Alternatywą jest skorzystanie z usług agenta ubezpieczeniowego, który pomoże wybrać i porównać różne oferty.

Uwaga na okresy karencji

Należy pamiętać, że wykupienie ubezpieczenia tuż przed wyjazdem lub już za granicą może wiązać się z okresem karencji, który waha się od 2 do 7 dni. Oznacza to, że ubezpieczenie zaczyna obowiązywać dopiero po tym czasie od momentu opłacenia składki.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik