e-Usługi także dla zmarłych

29-10-2009, 13:48

Wiadomości od zmarłego, wirtualne cmentarze, trumny w kształcie iPhone'a - takie nowości oferują firmy, które zajmują się usługami funeralnymi i nie są na bakier z nowymi technologiami. Bankier.pl z okazji zbliżającego się święta przygotował ciekawe zestawienie usług i e-usług, które są adresowane do zmarłych lub do ich rodzin.

Bankier.pl zauważa, że obecne na naszym rynku są już usługi zapalenia znicza na wirtualnym grobie. Cena zależy od rodzaju świeczki i czasu jej "płonięcia". Dodatkowo co roku w sieci pojawiają się wirtualne nekropolie. Większość takich serwisów oferuje bezpłatne usługi, ale zdarzają się również strony płatne.

e-Nagrobek za 300 zł?

Pojedyncze miejsce na internetowym cmentarzu można mieć już za 20 zł plus VAT. Klienci o grubym portfelu mogą zażyczyć sobie unikalny projekt grobu wedle własnego życzenia, jednak cena za taką usługę nie należy do najniższych - oszczędności VIP-a stopnieją przynajmniej o 300 zł plus VAT, w zależności od zaangażowania pracy grafika.

Jeszcze ciekawszą usługą jest możliwość napisania ostatniego pożegnania do swoich bliskich. Gotową treść przesyła się specjalnej firmie, by ta po śmierci autora rozesłała ją do wcześniej przygotowanej puli odbiorców. Przyszły nieboszczyk musi podpisać dokumenty wskazujące na wiarygodną osobę, która poinformuje firmę o śmierci klienta. Po weryfikacji przygotowany list zostanie wysłany na podane adresy.

Kreatywne trumny

Postęp nie omija trumien. Dziś coraz więcej osób zastanawia się, czy pochować bliskiego w trumnie-deskorolce (bo przecież był fanem tego sportu), trumnie w kształcie iPhone'a, a może – jeśli cenił sobie humor - w skrzynce z napisem "Zwrócić nadawcy". Brytyjska firma Creative Coffins oferuje szereg gotowych modeli, ale bez problemu zrealizuje także specjalne, indywidualne zamówienia.

Branża pogrzebowa oferuje także biodegradowalne trumny z kartonu. Podczas gdy za klasyczną trumnę zapłacimy w Polsce około 500 PLN, nowatorskie rozwiązania to koszt przynajmniej 600 USD.

Bardziej tradycyjne usługi

Mniej kontrowersyjna jest usługa sprzątania grobów. Cena uzależniona jest przede wszystkim od wielkości nagrobka oraz urozmaicenia usługi. Najgrubszymi portfelami muszą dysponować klienci firm świadczących takie usługi w stolicy. Rzadko zdarza się specjalna oferta na święta. Podane w zestawieniu ceny obowiązują w ciągu całego roku, bowiem grobowy biznes kwitnie nie tylko na przełomie października i listopada.

Ile za sprzątanie grobów?
fot. Bankier.pl - Ile za sprzątanie grobów?

Ceny usług świadczonych przez firmy sprzątające groby zaprezentowano w tabeli. Za usługę wykonaną jednorazowo zapłacimy od 19 zł do 120 zł. Oferty długoterminowe obejmują zwykle 6 lub 12 wizyt w ciągu roku. W pierwszym wariancie (6 wizyt) najtańsza oferta w naszym zestawieniu opiewa na kwotę 110 zł, najdrożej zapłacimy za opiekę nad grobowcem, nawet 500 zł. Przy 12 wizytach na cmentarzu trzeba liczyć się z kwotą minimum 220 zł, a za uprzątnięcie dużego grobowca w stolicy zapłacimy nawet 1200 zł.

Również dostawcy ubezpieczeń zwrócili uwagę na potrzeby zmarłych i ich rodzin. Ubezpieczenia nagrobków oferuje coraz więcej towarzystw, najczęściej w ramach ubezpieczenia majątku (PZU, Signal Iduna, Warta) lub życia (HDI Asekuracja).

Więcej  na ten temat w serwisie Bankier.pl: Pieniądze leżą na cmentarzu.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031