Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

e-Podpis i bezpieczeństwo wymiany danych

Forsal.pl 29-08-2010, 10:06

Podpis elektroniczny zabezpiecza dokumenty elektroniczne oraz zawarte w nich dane przed zmianą lub fałszerstwem. Firmy powinny z niego korzystać w kontaktach z kontrahentami oraz urzędami.

Dane firmy, wiedza jej pracowników, patenty oraz specyficzne rozwiązania dają często przewagę nad konkurencją. Ochrona tej wiedzy, danych i know-how, które często są w postaci danych elektronicznych, jest więc kluczowa dla rozwoju firmy. Z drugiej strony wiedzą oraz wypracowanymi rozwiązaniami przedsiębiorstwa muszą się dzielić, aby pozyskać kontrahentów. Tu pojawia się zagrożenie. Wyciek istotnych informacji lub fałszerstwo dokumentów może doprowadzić do przechwycenia newralgicznych danych przez konkurencję. Jak temu zapobiec? Kontaktując się z kontrahentem drogą elektroniczną, warto używać bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu. Ten rodzaj e-podpisu jest bowiem narzędziem, które minimalizuje fałszerstwo dokumentu. Bezpiecznym podpisem elektronicznym może się bowiem posłużyć jedynie właściciel, a zmiana danych w dokumencie przesyłanym przez internet zostanie odnotowana.

Z powodów bezpieczeństwa danych e-podpis jest również istotnym narzędziem w kontaktach między administracją publiczną a przedsiębiorstwem.

>>> Czytaj: Zaufany profil zamiast drogiego e-podpisu

Podpis elektroniczny musi spełniać określone wymogi. Podobnie centra certyfikacji, które zajmują się wydawaniem kwalifikowanych certyfikatów, muszą stosować się do zasad określonych przez ustawodawcę.

Podpis elektroniczny jest więc bezpieczniejszy niż podpis odręczny, którego bardzo często kontrahent nie jest w stanie odczytać. Mechanizmy tworzenia e-podpisu powodują natomiast, że tylko właściciel może posługiwać się e-podpisem. Co więcej, ewentualna zmiana podpisanych w ten sposób danych zostanie odnotowana, ponieważ za każdym razem, gdy wysyłamy dokumenty podpisane bezpiecznym e-podpisem, podpis jest weryfikowany.

Więcej na ten temat w Forsal.pl: Co zrobić, by zabezpieczyć informacje wymieniane przez internet?

Łukasz Zalewski

Forsal.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *