e-Handel jednym z celów fiskusa

24-03-2010, 09:30

Kontroli skarbowych mogą się w tym roku spodziewać podmioty sprzedające w internecie, ale także te handlujące złomem, paliwem lub po prostu posiadające kasę fiskalną. W walce z nieuczciwymi podatnikami fiskus będzie sięgał po narzędzia monitorujące internet – tak wynika z dokumentu Ministerstwa Finansów pt. "Zadania urzędów kontroli skarbowej na rok 2010".

Wyciąg z dokumentu "Zadania urzędów kontroli skarbowej na rok 2010" jest dostępny na stronach Ministerstwa Finansów. Wynika z niego, że inspektorzy fiskusa skupią się na walce z szarą strefą i obrotem wyrobami akcyzowymi. Trzeba się także spodziewać kontroli posiadania i korzystania z kas fiskalnych oraz monitorowania handlu internetowego.

Jeśli chodzi o handel internetowy, to w dokumencie czytamy:

Szeroko wdrażana będzie opracowana metodologia identyfikacji podmiotów i ich typowania do kontroli przy pomocy analitycznych narzędzi informatycznych i monitorowania Internetu. Dla potrzeb działalności analitycznej i planowania kontroli stosowane będą nowoczesne techniki analityczno-informatyczne.

Więcej o planach fiskusa i wspomnianych "nowoczesnych technikach" można poczytać w Money.pl, w tekście pt. Kasy fiskalne i e-handel na celowniku fiskusa. Wynika z niego, że inspektorzy mają narzędzia do śledzenia transakcji, analizy ich i grupowania, aby namierzyć podmiot z dużym obrotem.

Dodatkiem do tego ma być "skarbowy biały wywiad", czyli analiza dostępnych w sieci ogłoszeń. Tu szczególną uwagę inspektorzy mają zwracać na ogłoszenia typu "sprzedam koszty" albo "pomogę zoptymalizować podatki". Często chodzi po prostu o fałszywe faktury, które w ubiegłym roku były zmorą fiskusa.

Inspektorzy mogą też używać programów analitycznych. Pozwalają one porównać dane konkretnej firmy, czyli np. informacje o branży, w której działa, co dokładnie robi, ile osób zatrudnia itd. Potem można to porównać z deklarowanymi obrotami lub kosztami.

Money.pl pisze o mniejszej liczbie przeprowadzanych kontroli. Są one jednak lepiej przygotowane i skuteczniejsze. W 2007 roku urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły ponad 12,4 tys., a w roku 2008 i 2009 ponad 10 tys. Tylko w 2009 roku Urzędy Kontroli Skarbowej zmusiły podatników do zapłaty dodatkowo ponad 2 miliardów złotych podatków.


Źródło: Money.pl, MF
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031