e-Faktury: Wicepremier prosi ministra finansów o zmianę stanowiska

21-07-2010, 08:19

Fakturę można wydrukować u nadawcy lub u odbiorcy. Czemu więc nie przesłać jej mailem? Naczelny Sąd Administracyjny już wydał przełomowy wyrok w tej sprawie, ale Ministerstwo Finansów wciąż obstaje przy starym sposobie myślenia. Teraz Minister Gospodarki postanowił wstawić się za przedsiębiorcami, którzy chcą przesyłać faktury elektronicznie.

Wiele firm ponosi duże koszty związane z wysyłaniem papierowych faktur. Przesyłanie ich e-mailem jest tańsze i szybsze. Fiskus nie zgadza się jednak na to, aby można było np. odliczać podatek VAT na podstawie dokumentu przesłanego elektronicznie i wydrukowanego u odbiorcy.

W maju br. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że faktura przesłana faksem lub w pliku PDF daje podobne uprawnienia, jak faktura przesłana pocztą. Wyrok ten był nie tylko korzystny dla przedsiębiorców, ale też rozsądny. Faktura przesłana e-mailem i wydrukowana nie jest bowiem fakturą elektroniczną, ale dokumentem papierowym. Różnica polega na tym, że została wydrukowana u odbiorcy. Faktura papierowa nie wymaga podpisu, więc czy musi być koniecznie drukowana u nadawcy?

>>> Czytaj: NSA: "Postępowy" wyrok w sprawie e-faktur

Wyrok NSA nie dotyczy oczywiście wszystkich podatników. Zdaniem Ministerstwa Finansów prawo do korzystania z e-faktury wywalczyła sobie konkretna firma. Resort ciągle stoi na stanowisku, że faktury przesłane elektronicznie i drukowane nie są zgodne z przepisami.

Wczoraj (20 lipca) wicepremier Waldemar Pawlak przesłał do ministra finansów pismo z prośbą o zmianę stanowiska w tej sprawie. Zdaniem ministra gospodarki posługiwanie się fakturami sporządzanymi i przesyłanymi drogą elektroniczną oraz ich drukowanie przyspiesza obrót gospodarczy, nie zmniejszając wcale bezpieczeństwa obrotu prawnego w porównaniu z sytuacją, gdy faktura sporządzona w postaci papierowej jest wysyłana pocztą do nabywcy.

Waldemar Pawlak zwrócił również uwagę na wspomniany wyrok NSA oraz na inicjatywy osób żądających legalnego wysyłania faktur e-mailem. Powstała strona www.legalnefaktury.pl, a na serwisie Facebook blisko 3 tys. przedsiębiorców apelowało do ministra finansów o zmiany obecnych reguł obrotu handlowego pod hasłem "Chcemy legalnie wysyłać faktury mailem".

Eksperci mówią, że najlepszym sposobem na walkę z podejściem MF jest występowanie do izb skarbowych o interpretację przepisów. Można też naciskać na polityków, aby interweniowali w tej sprawie, ale nawet najnowszy apel ministra gospodarki może nic nie zmienić. Resort finansów był pytany o sprawę faktur już nie raz. Jego przedstawiciele mają świadomość żądań przedsiębiorców. Z pewnością wiedzą o wyroku NSA. Trudno nie odnieść wrażenia, że ze strony ministerstwa brakuje w tym przypadku albo dobrej woli, albo odwagi.

>>> Czytaj: Fiskus ogranicza sposoby przechowywania faktur


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy