E-commerce manager - jakie ma obowiązki?

12-09-2017, 12:39

E-commerce to bardzo intensywnie rozwijająca się branża, która nie może sprawnie funkcjonować bez dobrze działających kanałów sprzedażowych. Liczba klientów z roku na rok wzrasta (już ponad 60% Polaków robi zakupy w internecie), co tworzy interesujący sektor pracy dla specjalistów od obsługi sklepów internetowych. Jakie obowiązki i wyzwania stoją przed e-commerce managerem?

ecommerce manager

E-commerce manager - kto to?

Decyzja o podjęciu konkretnej ścieżki zawodowej nie należy do łatwej. Nasz przyszły zawód powinien dawać poczucie stabilizacji i oferować atrakcyjne ścieżki rozwoju. Jednocześnie, będąc w młodym wieku, nie mamy pełnego obrazu sytuacji rynkowej i zastanawiamy się, czy zapotrzebowanie na specjalistów w danej dziedzinie będzie nadal aktualne.

Zmienia się wszystko – technologie komunikacji, styl życia, zakupy przestały być ograniczone przez państwowe granice, a dowóz pod same drzwi mieszkania przestał dziwić i niedługo stanie się standardem. Dynamicznie zmieniający się rynek wymaga doszkalania się, orientacji i przede wszystkim praktyki. W końcu ktoś musi trzymać rękę na pulsie, by wszystko działało jak w zegarku. Taką osobą jest e-commerce manager.

Jeżeli przeglądasz ogłoszenia o pracę, zauważysz że otwartych wakatów na to stanowisko jest coraz więcej – w sklepach internetowych, startupach, agencjach, portalach internetowych, czy małych i dużych przedsiębiorstwach. I będzie ich przybywać. E-commerce to sprzedaż z użyciem narzędzi elektronicznych. Do przejścia przez proces zakupu potrzebny jest komputer lub sprzęt mobilny z dostępem do internetu. Rola managera w tej branży nie należy do najprostszych i wymaga wszechstronnej wiedzy oraz kompetencji miękkich (m.in. kreatywności, dynamiki działania, swobody w pracy zespołowej, odporności na stres czy efektywnego zarządzanie czasem). Pracownik na tym stanowisku odpowiada za sprawne działanie dystrybucji w firmie za pośrednictwem internetu. Ma do czynienia zarówno z analizą rynku, nadzorowaniem sprzedaży, działaniami marketingowymi i budowaniem relacji na linii marka-klient. 

E-commerce manager – jak nim zostać?

Aby zostać e-commerce managerem trzeba dysponować dużą wiedzą i móc pochwalić się odpowiednim bagażem praktyki. Ważne są też upodobania zawodowe – m.in. handel, reklama, narzędzia graficzne czy podstawy programowania. Oczywiście można podjąć pracę w sklepie internetowym lub założyć własną działalność, gdzie przede wszystkim będziemy uczyć się na własnych błędach. Można też zapisać się na jeden z kierunków studiów e-commerce: http://www.handlowa.eu/pl/kierunki/studia-podyplomowe/manager-e-commerce/opis. Studia ze specjalizacją są pożądane w branży, gdyż przyszły pracownik uczy się na nich, np. strategii e-handlu, projektowania serwisów sprzedażowych, czy zagadnień prawnych związanych z handlem w sieci. Nowe zajęcia przygotowywane są we współpracy z doświadczonymi firmami i managerami z branży, dzięki czemu program równoważy ilość wiedzy teoretycznej z praktycznymi zajęciami prowadzonymi przez specjalistów.

 

Studia kierunkowe dają podstawy i zaplecze, by płynnie wejść w środowisko branżowe i sprawnie poradzić sobie z wymaganiami pojawiającymi się już na początku drogi w e-commerce. Zwykle program uwzględnia życie zawodowe studentów i umożliwia łączenie nauki z pracą, gdzie można przetestować nowo zdobyte umiejętności.

Od otworzenia sklepu internetowego do zostania specjalistą ds. e-commerce prowadzi długa droga (niektórzy praktycy mówią nawet o trzech latach zdobywania doświadczeń). Orientacja w zagadnieniach ekonomicznych, zarządzania, czy w nowinkach technologicznych i funkcjonowaniu internetu jest niezbędna. Dlatego zatrudnienie przez firmę eksperta e-commerce z odpowiednim zapleczem teoretyczno-praktycznym może okazać się najlepszym rozwiązaniem. 

Obowiązki e-commerce managera

Manager e-commerce jest odpowiedzialny za wskaźniki sprzedaży w internecie.  Musi rozumieć, jak użytkownicy korzystają z sieci i jak nakłonić ich do podjęcia decyzji zakupowej (np. jaką strategię komunikacji marketingowej przyjąć). Kierownik sprzedaży internetowej odpowiada za:

  • analizę rynku i konkurencji – na tej podstawie można określić strategię sprzedaży i promocji danego produktu, jak i całej marki, m.in. przez określenie grupy docelowej i dostosowanych formatów komunikacji,
  • płynność i efektywność sprzedaży online – czy sprzedaż wzrasta i czy utrzymuje poziom w danym okresie czasu,
  • zdobywanie klientów i utrzymywanie relacji z nimi – klient jest najważniejszy - zarówno pozyskiwanie nowych, jak i zachowanie pozytywnej komunikacji z obecnymi buduje zaufanie do marki i chęć posiadania kolejnych jej produktów,
  • tworzenie i wdrożenie działań marketingowych z uwzględnieniem nowych trendów w budowaniu wizerunku marki – nadzorowanie akcji promocyjnych, aktualizacja swojej wiedzy o trendy i wyniki badań,
  • nadzorowanie działań w social media, wykorzystanie mailingu i nowych technologii – bycie kuratorem treści, zapewnienie przepływu informacji, reagowanie na kryzysy i budowanie wizerunku marki oraz przedstawianie oferty klientom.
  • praca nad rozbudową serwisu i analityka ruchu na stronie – m.in. płynność korzystania z serwisu, jego czytelność i intuicyjność, uwzględnienie zachowań i przyzwyczajeń konsumenckich,
  • nadzorowanie budżetu firmy, zapewnienie płynności finansowej i zachowanie balansu pomiędzy wydatkami bieżącymi, a finansami przeznaczonymi na rozwój,
  • szkolenie pracowników.

Jak widać, manager e-commerce przede wszystkim trzyma rękę na pulsie, by cała firma działała sprawnie i efektywnie. Taki specjalista musi szybko reagować na zmiany rynkowe, zachowania klientów i zmiany technologiczne. Podjęcie decyzji o nowych działaniach lub zwiększeniu nakładów na poprzednie, może okazać się kluczowe dla działania firmy, dlatego należy znać charakterystykę branży, w której się porusza.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: