E-booki zastąpią studenckie kserówki?

22-11-2011, 13:50

Studentów na książki nie stać, a niektóre pozycje trudno jest kupić. Rozwiązaniem staje się ksero, co nie podoba się wydawcom. Ciekawą alternatywą okazują się książki elektroniczne, których dostępność rośnie.

76,34 funtów – tyle na podręczniki akademickie wydaje przeciętny student w Wielkiej Brytanii. W pierwszym miesiącu nowego roku akademickiego jest to największy wydatek brytyjskich żaków - wynika z badania Credit Confidential. Co ciekawe, im niższy rok studiów, tym większe wydatki związane z podręcznikami. Na pierwszym roku statystyczny student przeznaczy na książki 86 funtów. Dwa lata starszy kolega wyda o 13,5 funta mniej.

Sytuację wykorzystała już firma Amazon. Dzięki usłudze Kindle Textbook Rental umożliwia wypożyczenia e-podręcznika na okres od 30 do 360 dni. W zależności od tego, jak długo będzie on potrzebny, student zapłaci jedynie część całej kwoty.

W Polsce takie rozwiązanie z powodzeniem oferuje czytelnia online - ibuk.pl.

- Jesteśmy dobrym uzupełnieniem bibliotek akademickich, które coraz częściej rezygnują z tzw. wieloegzemplarzówki, kupując tylko kilka egzemplarzy danego podręcznika, co zwłaszcza w okresie sesji okazuje się niewystarczające. Niektórych tytułów nie ma już w księgarniach, ceny innych bywają za wysokie na studencką kieszeń – mówi Aleksandra Wołoszczuk, kierownik sprzedaży i promocji publikacji elektronicznych Wydawnictwa Naukowego PWN.

Kserowanie książek przez studentów jest prawdziwą zmorą wydawców. Jak wynika z szacunków stowarzyszenia twórców dzieł naukowych i technicznych Kopipol, co roku w naszym kraju kseruje się 5 milionów stron. Aż 4,5 miliona z nich to publikacje naukowe.

Na chwilę obecną akademickie czytelnie internetowe wydają się trafionym pomysłem. Nie tylko wychodzą naprzeciw problemowi drogich podręczników. Dają wydawcom szansę na walkę z kserowaniem. Przemawiają za tym liczby. Na skserowanym podręczniku student przeciętnie oszczędza 45 proc. jego wartości rynkowej. Wypożyczając e-booka w Kindle Textbook Rental bądź w ibuk.pl może zaoszczędzić do 60-70 proc.

Czytaj: e-Booki bez DRM? Helion wierzy, że to ma sens


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy