E-booki wchodzą do listy bestsellerów NYT

14-02-2011, 19:39

Wydaje się to naturalnym krokiem wynikającym z ewolucji rynku książkowego. Ogłaszanie śmierci książki papierowej jest zdecydowanie przedwczesne, nie można jednak nie zauważyć, że obok bardzo szybko rośnie rynek alternatywny.

Szybki rozwój rynku elektronicznych książek nie został pominięty przez New York Timesa. Po raz pierwszy w cotygodniowym zestawieniu pojawiły się dwie kategorie e-booków - fikcja oraz literatura faktu. Oprócz tego e-booki policzono razem z ich papierowymi odpowiednikami w obydwu kategoriach.

Sonda
Kupiłeś/-aś chociaż jednego ebooka?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

NYT w opublikowanym wczoraj zestawieniu napisał, że ranking e-booków opracowywany będzie na podstawie danych o sprzedaży od wiodących graczy na tym rynku, z uwzględnieniem różnych formatów i urządzeń do odczytywania książek. Tytuły uwzględniane są w tej kategorii niezależnie od tego, czy mają swoje tradycyjne odpowiedniki czy też nie. Kolejne kategorie pojawić się mają już niedługo.

Lista bestsellerów New York Timesa publikowana jest co tydzień, nieprzerwanie od 9 kwietnia 1942 roku. Powstaje na podstawie raportów sprzedażowych od próbki niezależnych i sieciowych sprzedawców książek. Przeprowadzone w Stanford Business School badanie wpływu bycia na liście na sprzedaż wykazało, że czytelnicy, dokonując zakupów, w dużej mierze kierują się tym, co znajdują w zestawieniu. Jest to szczególnie ważne dla pisarzy mniej znanych. Ci o ugruntowanej pozycji rynkowej nie zauważają wzrostu sprzedaży po pojawieniu się na liście.


Źródło: New York Times
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag New York Timestag książkitag ebookitag e-booki
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy