Dziś premiera książki „Lem. Życie nie z tej Ziemi”

02-08-2017, 08:26

2 sierpnia br. nakładem Agory i Wydawnictwa Czarne ukaże się pierwsza w Polsce biografia Stanisława Lema. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Wojciech Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza.

Lem. Życie nie z tej Ziemi - okładkaJak Lem przeżył Holocaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? Co sobie kupił za honorarium z Obłoku Magellana”? O co chodziło w Solaris” i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji?

Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? Czym się różniły pierwotne wersje Fiaska”, „Głosu Pana i „Kongresu futurologicznego” od tego, co Lem ostatecznie wysłał wydawcy?

Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, domu, „New York Timesa”, wejściówki na Kasprowy Wierch, stacyjki do fiata czy marcepanowego batonika? I co to właściwie jest „sztamajza”? - odpowiedzi na te wszystkie pytania czytelnicy znajdą w książce „Lem. Życie nie z tej ziemi”.

Wojciech Orliński (ur. 1969) jest absolwentem Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, od 1997 roku związanym z „Gazetą Wyborczą”. Od 2014 roku wykłada na wydziale dziennikarstwa i nowych mediów Collegium Civitas, a wcześniej był wykładowcą w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Jest autorem wielu książek, w tym powieści science fiction „Polska nie istnieje”. Debiutował leksykonem lemologicznym „Co to są sepulki – wszystko o Lemie”. Prowadzi bloga „Ekskursje w dyskursie” (wo.blox.pl) i audycję „Piąteczek” w Radiu TOK FM.

Od 2 sierpnia br. książkę „Lem. Życie nie z tej ziemi” będzie można kupić w księgarniach, na Kulturalnysklep.pl, pod numerem telefonu 22 555 44 00, a także w formie e-booka na Publio.pl.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy