Dziennie na całym świecie dochodzi nawet do 50 mln incydentów bezpieczeństwa. Nic dziwnego, że rosną wydatki na ochronę IT - według Gartnera tym roku globalnie wyniosą one 124 mld i wzrosną o 10 mld w stosunku do roku poprzedniego. Pewną trudność stanowi fakt, że cyberbezpieczeństwo to proces, którego nie da się kupić - ale można go wypracować.
reklama
Według Gartnera trzy najważniejsze czynniki wpływające na wzrost wydatków to: zagrożenia, potrzeby biznesowe oraz zmiany branżowe. W wyniku tego rośnie zainteresowanie firm rozwiązaniami zabezpieczającymi infrastrukturę IT, jednak to już nie wystarcza.
Ewoluujący krajobraz zagrożeń oraz regulacje w zakresie ochrony danych sprawiają, że firmy muszą zacząć przygotowywać się na wykrywanie incydentów, inwestować w narzędzia szybkiej reakcji na ukierunkowane ataki oraz nieustannie edukować swoich pracowników.
Piotr Pietras, Presales engineer w firmie F-Secure, zauważa, że powszechne niegdyś (i błędne) założenie, że dana organizacja nie jest interesującym celem, ustępuje bardziej racjonalnemu przekonaniu, że każdy cel jest atrakcyjny. Z doświadczeń analityków wynika jednak, że około 50% środków zainwestowanych przez firmy w poprawę bezpieczeństwa jest wykorzystywane nieodpowiednio lub nieskutecznie. Niestety większość przedsiębiorstw nie wie, które elementy są istotne w rzeczywistym poprawianiu poziomu ochrony. Dlatego poza środkami finansowymi i technologią ważna jest edukacja – poznanie swoich słabych punktów oraz możliwych zagrożeń.
Najsłabszym ogniwem w łańcuchu cyberbezpieczeństwa firm są pracownicy. W zeszłym roku odpowiadali za niemal co drugi przypadek wycieku danych. Ich nieostrożność i niewiedza są chętnie wykorzystywane przez oszustów, aby dostać się do firmowej sieci. Nic dziwnego, że aż 80,6% przedsiębiorców deklaruje chęć szkolenia swoich zespołów z zakresu cyberbezpieczeństwa, a 45% z nich zwiększy swoje wydatki w tym zakresie.
Jednym ze sposobów edukacji pracowników są szkolenia stacjonarne i audyty. Zajmują się tym m.in. serwisy poświęcone tematyce bezpieczeństwa jak np. Niebezpiecznik i Zaufana Trzecia Strona. Inną metodą są webinary - z reguły bezpłatne szkolenia online prowadzone m.in. w ramach platformy e-Bezpieczna Polska. Zapisy na webinar z procesu budowania bezpieczeństwa IT dostępne są tutaj.
Jednym ze sposobów ochrony są również testy penetracyjne, a więc kontrolowane ataki, które mają na celu poprawienie poziomu bezpieczeństwa w firmie. Mogą one obejmować wysłanie anonimowego specjalisty, który wchodzi do firmy w przebraniu elektryka lub dziennikarza, podrzucanie zainfekowanych pendrive’ów, próby zdobycia hasła do sieci od recepcjonistki, forsowanie zamków czy szukanie wydruków maili w koszach na śmieci - wszystko po to, aby pokazać klientom jak łatwo zdobyć poufne informacje oraz wejść do firmowej sieci.
Przedsiębiorcy, którzy chcą poznać szczegóły ataków z ostatnich miesięcy, przygotować firmę i pracowników na zaawansowane ataki oraz dowiedzieć się jak wypracować cyberbezpieczeństwo mogą rozważyć udział w darmowych webinarach e-Bezpiecznej Polski - zapisy dostępne są na oficjalnej stronie internetowej projektu - tutaj.
Źródło: Xopero
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|