Dzień Bezpiecznego Internetu, czyli wspólnie odkrywamy cyfrowy świat

06-02-2012, 22:38

7 lutego ponad 70 państw z pięciu kontynentów obchodzi Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). W Polsce DBI od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN).

Z badań przeprowadzonych z dziećmi w wieku 9-16 lat w ramach unijnego projektu EU Kids Online II wynika, że co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego surfowania i nie potrafi mu pomóc w przypadku trudności ze znalezieniem czegoś w internecie. Dodatkowo prawie połowa rodziców nigdy nie dała dziecku wskazówek, co zrobić, gdy coś je przestraszy czy zaniepokoi online.

Aż 58 proc. dzieci nie pamiętało, żeby kiedykolwiek korzystało z internetu wspólnie z rodzicami. Dlatego też hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu - "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie" - ma zwrócić uwagę rodziców, dziadków i opiekunów na fakt, iż internet powinien być elementem łączącym pokolenia, że można razem z najmłodszymi poznawać korzyści z surfowania.

Czytaj także: Tożsamość dziecka do wymiany

Obchodom DBI towarzyszy ogólnoeuropejska kampania medialna. Opracowany na jej potrzeby spot promocyjny opiera się na motywie wspólnego poznawania wirtualnego świata przez młodsze i starsze pokolenia.

Jak co roku, główną ideą polskich obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest realizowanie przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa dzieci online przez szkoły, biblioteki, domy kultury i inne ośrodki lokalne w całym kraju. Co roku organizatorzy rejestrują ponad tysiąc takich imprez. Wszystkie zgłoszone inicjatywy można znaleźć na stronie: www.dbi.pl


Następny artykuł » zamknij

Amazon otworzy sklep?

Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31