Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dzielenie się oprogramowaniem jest zjawiskiem tak starym, jak samo oprogramowanie

31-05-2011, 21:26

...tłumaczy Adam Walczak na pierwszych stronach książki „Projekty OPEN SOURCE - sposoby organizacji oraz źródła finansowania”. Ta 140-stronicowa pozycja, dzięki zawartym informacjom, licznym przykładom oraz przystępnej formie przekazu, wypełnia istotną lukę na rynku polskojęzycznych publikacji poświęconych otwartemu oprogramowaniu oraz możliwościom biznesowym, jakie ono oferuje.

Ruch Open Source przeszedł wieloletnią drogę, dojrzewając kilkanaście lat temu do komercyjnego otoczenia i niejednokrotnie udowadniając swoją wartość. Czytając opracowanie Adama Walczaka odnosi się wrażenie, że otwarte oprogramowanie zmienia świat, nie tylko w wymiarze współpracy międzyludzkiej i technologii, ale również w sferze zarządzania i biznesu. Mimo to wciąż wielu przedsiębiorców i menedżerów obecnych na rynku IT lekceważąco podchodzi do projektów Open Source.

Publikacja „Projekty OPEN SOURCE - sposoby organizacji oraz źródła finansowania” zdaje się być odpowiedzią na zarzuty dotyczące słabej opłacalności projektów Open Source czy traktowania osób zaangażowanych w rozwój otwartego oprogramowania jako darmowej siły roboczej. W przystępny sposób tłumaczy zasady, na jakich opiera się ta idea, systematyzuje podstawowe informacje oraz dowodzi, że otwartość wcale nie jest piętą achillesową, tylko atutem, który w połączeniu z nowatorskimi modelami organizacyjnymi oraz biznesowymi doprowadził Open Source do obecnej, coraz silniejszej pozycji na rynku oprogramowania oraz znaczącego wpływu na światową gospodarkę. Książka Adama Walczaka nie tylko pokazuje, czym są i jak działają projekty Open Source, ale wskazuje również mocne i słabe strony tego rynku, nisze, które czekają na swoje wypełnienie.

Wystarczy przeczytać choćby pierwsze dwa rozdziały, by zrozumieć, że wiele głoszonych na forach publicznych opinii na temat otwartego oprogramowania to wyssane z palca bzdury, które niestety wciąż niesprawiedliwie ciążą na wizerunku Open Source. Dlatego moim zdaniem właśnie te pierwsze rozdziały książki mogłyby z powodzeniem zostać wydane jako osobna, być może nawet darmowa broszura, z którą powinna zapoznać się jak największa rzesza uczestników rynku IT, w tym studentów, dziennikarzy, programistów, przedsiębiorców i menedżerów. Na niespełna 30 stronach Adam Walczak wprowadza czytelnika w świat Open Source, pokazuje historię kształtowania się społeczności, a następnie rynku otwartego oprogramowania i obecne efekty tego procesu, w przystępny sposób tłumaczy zbieżności i różnice między free software i open source, przejrzyście wyjaśnia złożoność i zależności systemu licencji. To podstawy, które każdy uczestnik lub obserwator tego rynku powinien znać.

W rozdziale poświęconym strukturom organizacyjnym Adam Walczak skupia się na informacjach dotyczących budowania społeczności, motywacji uczestników, stosowanych narzędzi, kultury pracy oraz wpływu, jaki praca przy otwartych projektach ma na relacje międzyludzkie. Ta część książki może zainteresować szczególnie osoby pracujące przy zamkniętych projektach, bowiem system organizacji pracy przy Open Source często znacznie się od nich różni, mając wpływ – zdaniem autora oraz według przytaczanych przez niego badań – na przykład na lepszą jakość kodu. Oczywiście system ten nie jest wolny od wad, odnotowuje Adam Walczak, wskazując m.in. na zdarzające się problemy z terminowością realizacji wydań, co może odbić się na przykład na konkurencyjności firmy. Uważni obserwatorzy rynku wiedzą jednak, że niestabilny termin wydań jest cechą nie tylko projektów opartych na otwartym oprogramowaniu.

W części poświęconej modelom biznesowym stosowanym w projektach Open Source poznamy zarówno ich zalety, jak i słabe strony, a także wpływ, jaki otwarte oprogramowanie ma na światową gospodarkę. Warto odnotować, że istnieje już całkiem szeroki wachlarz możliwości spieniężenia tego typu projektów, mimo to nie wszyscy uczestnicy rynku odnoszą tak spektakularne sukcesy, jak np. Red Hat. Sukces w tym przypadku determinują także podobne czynniki, jak w przypadku zamkniętego oprogramowania, mimo to – jak pisze Adam Walczak - coraz więcej dużych podmiotów i korporacji coraz aktywniej włącza się w istniejące oraz tworzy nowe projekty otwartego oprogramowania, co świadczy o jego dużym potencjale w różnych obszarach prowadzenia biznesu.

Warto dodać, że książka zawiera nie tylko mnóstwo przykładów z życia wziętych, ilustrujących opisywane zagadnienia, ale również liczne schematy i diagramy ułatwiające zrozumienie i przyswojenie przekazywanych informacji. Osoby, które chciałyby jeszcze bardziej zgłębić poruszane w niej tematy, mogą liczyć na liczne odsyłacze do zewnętrznych źródeł. 

Niewielka objętość i przystępny język powinny zachęcić do poświęcenia odrobiny czasu na zapoznanie się z tą pozycją. Wspomniane wyżej przykłady dotyczą przede wszystkim firm amerykańskich, co może być uznane przez niektórych za mankament tego opracowania. Kierując bowiem książkę do polskiego czytelnika, warto byłoby podeprzeć się przykładami z rodzimego rynku, znajomego otoczenia biznesowego i środowiska, z którym łatwiej jest nam się zintegrować i je zrozumieć. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że polski rynek Open Source jest znacznie młodszy niż amerykański, dlatego nie został jeszcze wystarczająco zbadany (choć trzeba wspomnieć, że na potrzeby opracowania tej książki autor przeprowadził dwa badania ankietowe) i udokumentowany. Za sprawą tego typu pozycji rozwój biznesów opartych na otwartym oprogramowaniu w Polsce może ulec przyspieszeniu

Podsumowując, efektem przeczytania tej książki może być zmiana punktu widzenia, szczególnie wśród zatwardziałych orędowników zamkniętego oprogramowania. Skoro podejście do Open Source zmienił nawet sam Bill Gates, założyciel Microsoftu, o czym nie omieszkał wspomnieć w swojej książce Adam Walczak, to dla pozostałych osób, obarczonych znacznie mniejszym barierami finansowo-ideologicznymi, może być to łatwiejszy proces, a pożytek z takiego obrotu sprawy będzie dla wszystkich.

Projekty OPEN SOURCE - sposoby organizacji oraz źródła finansowania

 

Projekty OPEN SOURCE - sposoby organizacji oraz źródła finansowania

Autor: Adam Walczak

Data wydania: 02.2011

Liczba stron: 143

Format: B5

Oprawa: miękka

Cena: 25 zł

Strona autora: projektyopensource.pl/ksiazka


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *