Dwója dla TVN24, czwórka dla TVP

30-10-2009, 13:45

Nieprawidłowo opisane formularze kontaktowe i nieprecyzyjnie działające wyszukiwarki to błędy, jakie znalazł serwis Widzialni.eu podczas audytu stron internetowych polskich nadawców telewizyjnych pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Badanie odbyło się dwuetapowo. Na początku został przeprowadzony wywiad z użytkownikami niewidomymi, niedowidzącymi i głuchymi. Etap drugi to analiza ekspercka, której celem było sprawdzenie zgodności kodu źródłowego serwisów z wytycznymi międzynarodowego konsorcjum W3C.

Do testowania serwisów wykorzystano programy czytające Jaws i Window Eyes oraz program powiększający Lunar. Podczas testów niepełnosprawni wzięli od uwagę pięć elementów:

  • tytuł strony,
  • poprawne opisy nagłówków,
  • bezpośrednie czytanie tekstu po kliknięciu na link,
  • odpowiednio opisane linki,
  • opisane pola formularzy.

Zbadanie płynności nawigacji w serwisie oraz jego struktury oceniono po wykonaniu pięciu zadań. Konsultanci musieli m.in. znaleźć takie elementy, jak dane adresowe stacji, formularz kontaktowy, formularz rejestracji – logowania, a ponadto wyszukać informację o prowadzącym głównego programu informacyjnego w paśmie wieczornym oraz dane o programie w podanym dniu i godzinie.

Najwięcej trudności niepełnosprawnym konsultantom sprawiały nieprawidłowo opisane pola formularzy kontaktowych i nieprecyzyjnie działające wyszukiwarki.

Dużym problemem dla osób niewidomych był brak możliwości odczytania tekstu przez program czytający po kliknięciu na link. W żadnym z badanych serwisów informacje i klipy filmowe nie posiadały opisów dla osób głuchych.

Najwyższą ocenę otrzymał serwis TVP. Pomimo tego, że nie jest wolny od błędów, nawigacja po nim nie sprawiała dużych problemów. W serwisie znajduje się również zakładka „dostępność” dedykowana osobom niepełnosprawnym.

Ranking serwisów nadawców z przyznanymi punktami (w nawiasie przyznane oceny):

  1. www.tvp.pl 18 (dobra)
  2. www.tvp.info 17,5 (dobra-)
  3. www.tvn.pl 15 (dostateczna)
  4. www.polsat.pl 14 (dostateczna)
  5. www.tvn24.pl (niedostateczna)

Więcej szczegółów na temat audytu na stronie Widzialnych.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.