Drugi największy serwis torrentowy zamyka podwoje

23-02-2012, 19:50

To skutek nacisków szwedzkiej organizacji antypirackiej, która robi użytek z prawomocnego wyroku na twórcach The Pirate Bay.

1 lutego szwedzki Sąd Najwyższy odmówił twórcom serwisu The Pirate Bay prawa do apelacji od skazującego ich wyroku. Tym samym uprawomocnił wcześniejszą decyzję, zgodnie z którą będą oni musieli spędzić rok w więzieniu, a także wypłacić 3,62 mln dolarów odszkodowania. Przemysł rozrywkowy zapowiedział wtedy, że podejmie działania zmierzające do ostatecznego rozprawienia się ze wszystkimi podobnymi serwisami, które mają jakiekolwiek połączenie ze Szwecją.

Czytaj także: The Pirate Bay to "najgorsi z najgorszych"

Mimo że żadne prawne kroki nie zostały podjęte, serwis Tankafetast, drugi największy w Szwecji serwis torrentowy, poinformował dzisiaj, że kończy działalność ze skutkiem natychmiastowym - podaje TorrentFreak. Serwis nie liczy się za granicą, jednak w Szwecji na tyle, że znalazł się w raporcie Zeitgeist firmy Google z roku 2010. Pochwalić się mógł 39 mln wejść miesięcznie.

W przesłanym do serwisu oświadczeniu przeczytać można, że "może pewnego dnia nastąpi koniec faszystowskich tendencji, które biznesmeni z przemysłu filmowego i skorumpowani politycy zmienili w coś naturalnego w ciągu ostatnich kilku lat".

Antipiratbyrån, organizacja walcząca z piractwem w Szwecji, poinformowało, że podjęło kroki przeciwko Tankafetast i dzisiejsze zamknięcie serwisu jest tego bezpośrednim efektem. Na zamknięciu serwisu skorzystała Partia Piratów - w ciągu jednej nocy zanotowała duży skok liczby członków - z 7,7 do ponad 8 tysięcy. Podobna sytuacja miała miejsce, gdy wydany został pierwszy wyrok skazujący na The Pirate Bay.

Na wydarzeniu tym szwedzcy piraci zaczęli budować kapitał polityczny, szybko stając się jedną z największych partii politycznych pod względem liczby członków. Ze względów formalnych nie udało się jednak ich utrzymać.

Czytaj także: The Pirate Bay zablokują także w Wielkiej Brytanii?


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy