Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Droga do Ludzkości+, czyli transhumanistycznego społeczeństwa bardziej rozwiniętych gatunków ludzkich, może wcale nie być aż tak długa

09-02-2023, 16:56

Ludzkość znajduje się na progu możliwości "nadludzkiego ulepszenia" poprzez sprzęganie sztucznej inteligencji z naszymi mózgami - uważa prof. dr hab. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu. Wszystko dzięki coraz większemu postępowi w metodach pomiaru aktywności mózgu, analizie danych neuroobrazowych i elektrofizjologicznych oraz zrozumieniu procesów zachodzących w mózgu.

transhumanizm

Prof. Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podczas wykładu "Sztuczna inteligencja, neurotechnologie i rozwój ludzkości" wyjaśnił, że obecnie ludzkość znajduje się w czwartej rewolucji przemysłowej. Jest ona efektem szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji i robotyki, neuronauk, udoskonalania ludzkich możliwości dzięki bioelektronice, ingerencji w mózg, genetycznym modyfikacjom oraz rozwoju medycyny spersonalizowanej.

Na początku badań nad sztuczną inteligencją, ludzie starali się nauczyć maszyn tego, co potrafi człowiek. Jednak ze względu na złożoność problemów, nie wszystko można opisać algorytmami.  

Jak na przykład zapisać za pomocą algorytmów umiejętność rozumienia ludzkiej mowy? Ludzie robią to w sposób intuicyjny - zastanawiał się naukowiec.

Obecnie naukowcy tworzą systemy, które potrafią się uczyć, wykorzystując uczenie maszynowe i neurokognitywne technologie. Co więcej, trwają też nad technologiami umożliwiającymi transfer umiejętności między mózgami, odkodowaniem snów i obrazów wyobrażanych przez ludzi. Prof. Duch wyjaśniał, że naukowcy tworzą elektroniczne biomarkery, które pozwalają na obiektywną ocenę chorób psychicznych, a w przypadku osób zdrowych próbują optymalizować procesy zachodzące w mózgu poprzez neurofeedback. Dostępne są już aplikacje wspomagające leczenie chorób psychicznych, a interfejsy mózg-komputer pozwalają na bezpośrednie sprzężenie mózgu z urządzeniami elektronicznymi.

Prof. Duch uważa, że nauka związana z neurostymulacją będzie się dynamicznie rozwijać, a już dziś stosuje się ją u pacjentów z epilepsją, depresją czy bólami chronicznymi. Jego zdaniem rRosnące zrozumienie percepcji i języka może doprowadzić do autonomii sztucznej inteligencji, która ewoluuje poza nasze zrozumienie.

Neurokognitywne technologie głęboko zmienią nas samych - przechodzimy od życia zwierzęcego do nowego wirtualnego świata, który sami kreujemy - twierdzi naukowiec i zadaje pytanie: Czy tzw. Ludzkość+ przyszłość będzie przyjemnym snem, czy może koszmarem? Czy transludzkie społeczeństwo jest tuż za rogiem?

 

Źródło: Nauka w Polsce

Obraz: DALL-E


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data