Dostęp do internetu na wagę danych – jak bezpiecznie łączyć się z siecią poza domem

21-11-2018, 13:54

Coraz trudniej wyobrazić nam sobie podróż bez korzystania z Internetu. Za jego pośrednictwem możemy bowiem szybko zarezerwować pokój w hotelu i wstęp do atrakcji turystycznych, a także wyznaczyć trasę dojazdu do nich. Podczas wakacyjnych wyjazdów często korzystamy z publicznie udostępnianych sieci Wi- Fi. Warto wiedzieć, że połączenie z nimi może być niebezpieczne dla przechowywanych na naszych smartfonach i komputerach danych. Paweł Mielniczek, ekspert ODO24 podpowiada, w jaki sposób można ograniczyć takie zagrożenie.

Zawsze powinniśmy być czujni podczas podłączania się do sieci Wi-Fi. Należy unikać sieci publicznych, bo często nie są zabezpieczone. Jeśli nie mamy innej możliwości korzystajmy z bezprzewodowego połączenia z internetem z zaufanych miejsc. Wspólne połączenie sieciowe naraża nas na włamanie cyberprzestępcy do naszego urządzenia i przechwycenie zgromadzonych na nim danych.

Nawet jeśli miejsce udostępniające Wi-Fi – kawiarnia, hotel czy muzeum – zabezpiecza hasłem dostęp do swojej sieci nie możemy mieć całkowitej pewności, że jesteśmy bezpieczni.

Ryzyko utraty danych może zminimalizować korzystanie z odpowiedniego sprzętu, który zapewnia własny dostęp do internetu. Warto rozważyć kupno routera i lokalnej karty prepaid z potrzebną nam ilością mobilnego transferu danych. Korzystanie z takiego połączenia – przez router, własny telefon lub udostępniając je innemu urządzeniu poprzez chronione hasłem połączenie – jest skuteczną metodą zabezpieczenia danych.

Jeżeli jednak będziemy musieli skorzystać w podróży z publicznej sieci Wi-Fi, warto jeszcze przed wyjazdem przygotować swoje urządzenie do korzystania z tzw. Wirtualnej Sieci Prywatnej (VPN), czyli szyfrowanego tunelu, przez który będą płynąć nasze dane.

Autor: dr Paweł Mielniczek, Ekspert Odo24


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930