Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Domy z drewna coraz silniejszą konkurencją dla tradycyjnych domów murowanych

14-09-2016, 16:10

Budowa domu to wyzwanie zarówno finansowe, jak i psychologiczne. W końcu trzeba zmierzyć się z wieloma problemami i podjąć decyzje, z których konsekwencjami trzeba będzie żyć przez długie lata. Pierwszym poważnym wyborem jest zdecydowanie się na dom murowany lub drewniany. Wbrew pozorom ta decyzja nie jest tak oczywista.

Domy drewniane buduje się szybciej

domy z drewna

Choć pośpiech nigdy nie powinien być doradcą, to trzeba przyznać, że wiele osób oddałoby wiele za możliwość skrócenia czasu budowy ich domu. Krótszy czas to mniej problemów, a co za tym idzie – mniej straconych nerwów. Osoby, które są bardzo niecierpliwe lub którym z różnych powodów zależy na czasie, powinny zdawać sobie sprawę, że domy drewniane to opcja warta rozpatrzenia. Dlaczego? Bo niektóre firmy są w stanie postawić taki dom już w ciągu 4 tygodni. W porównaniu do murowanych domów, które rzadko kiedy powstają szybciej niż po 6 miesiącach od rozpoczęcia budowy, a zazwyczaj około 2 lat. Głównym powodem tej różnicy w czasie jest to, że domy z drewna mogą powstawać nawet zimą, a murowane nie mają takiej możliwości. Nie oznacza to, że montaż drewnianych domów jest taką prostą sprawą, wręcz przeciwnie, dlatego trzeba w ciągu tego miesiąca przypilnować naprawdę wiele spraw.

Dom drewniany czy murowany – koszty

domy całoroczne z bali, z drewna

Współcześnie pieniądz rządzi światem, więc nic dziwnego, że także przy budowie domu odgrywa on decydującą rolę. Całkowity koszt zależy przede wszystkim od oferty wykonawcy, projektu oraz wybranego budulca. Przyjęło się, że domy caloroczne z bali są znacznie droższe od domów murowanych. I trzeba przyznać, że często jest to prawda. Wszystko przez to, że nie można w tym przypadku oszczędzać na dwóch najważniejszych czynnikach. Chodzi oczywiście o jakość budulca, z którego powstanie dom oraz o wyspecjalizowanych wykonawców, którzy dopilnują, aby dom był bezpieczny i służył przez kilkadziesiąt lub kilkaset lat. „Przecież murowane domy przetrwają dłużej.” Co ciekawe to założenie stało się jednym z najczęstszych kłamstw związanych z domami z bali. Wszystko przez błędne kojarzenie tego typu domów jedynie z okresem wakacyjnym. Oczywiście całkowicie mija się to z prawdą i w drewnianym domu można tak samo żyć przez kilkadziesiąt lat. Domy murowane są po prostu cięższymi inwestycjami, które powinny przetrwać każdą pogodę. Z racji, że domy całoroczne z bali są lżejsze, nie poleca się postawiać ich na terenach zagrożonych wstrząsami. W Polsce ten problem nie ma zbyt dużego znaczenia, dlatego równą trwałością mogą cieszyć się oba rodzaje domów. Tym bardziej że można już znaleźć doświadczonych specjalistów, którzy mają niezbędną wiedzę do zbudowania wysokiej jakości domu z drewna. Dawniej ta sprawa wyglądała znacznie gorzej. Trzeba przyznać, że w dużej mierze właśnie z tego powodu domy murowane niemal zmonopolizowały Polskę. Zarówno domy murowane, jak i domy całoroczne z drewna firmy domyletniskowe.org.pl mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Warto zwrócić uwagę na ich mocne oraz słabe strony i dopiero po tym podjąć ostateczną decyzję.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              

Ostatnie artykuły:


fot. Huaweifot. DALL-Efot. vecstockfot. Freepikfot. Mike Bird