Domy maklerskie od A do Z

11-01-2021, 16:19

Domy maklerskie w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ale pomimo tego wiele osób w dalszym ciągu nie ma pojęcia, czym one tak naprawdę są i jak działają. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Czym tak naprawdę jest dom maklerski?

Osoby, które chcą kupować papiery wartościowe na giełdzie, jak powszechnie wiadomo, nie mogą tego dokonać za pomocą zwykłego konta osobistego. Aby przeprowadzić takie transakcje, niezbędne jest założenie specjalnego konta inwestycyjnego. Mowa tutaj oczywiście o popularnym rachunku maklerskim. Konta inwestycyjne zakłada się właśnie w domach maklerskich. Najprościej rzecz mówiąc, domy maklerskie to specjalne podmioty finansowe, które posiadają stosowne zezwolenia na wykonywanie określonych czynności. W dużej mierze to właśnie za pośrednictwem domów maklerskich możliwe jest inwestowanie na giełdzie.

domy maklerskie od a do z

Jak działają domy maklerskie?

Jak wspomniano powyżej domy maklerskie umożliwiają klientom założenie rachunku inwestycyjnego. To właśnie na nim gromadzone są i archiwizowane wszystkie informacje o posiadanym kapitale i nabytych papierach wartościowych. Klient za pośrednictwem domu maklerskiego (maklera) ma możliwość dokonywania zleceń transakcji kupna albo sprzedaży wybranych instrumentów finansowych na giełdzie. Domy maklerskie oferują swoim klientom nie tylko papiery wartościowe na rynku pierwotnym, ale również fachowe doradztwo pod kątem inwestycyjnym. Maklerzy świadczą także usługi brokerskie, zarządzają portfelem papierów wartościowych i prowadzą rachunki inwestycyjne dla swoich klientów.

Jak wybrać najlepszy dom maklerski?

W Polsce jest bardzo wiele domów maklerskich, dlatego też wybranie tego najlepszego nie jest prostym zadaniem. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, czy makler zapewnia dostęp do aplikacji mobilnej. W dzisiejszych czasach inwestorzy rzadko kiedy dzwonią do maklerów, a wszystkie operacje odbywają się za pośrednictwem intuicyjnych i funkcjonalnych aplikacji. Dobry dom maklerski powinien zapewnić swoim klientom również dostęp do notowań giełdowych online. Jest to bardzo ważny element przede wszystkim dla daytraderów, dla których nawet kilkusekundowe opóźnienia mogą generować straty. Osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki na giełdzie powinny rozejrzeć się za domami maklerskimi, które oferują konta testowe. Wielu inwestorów ceni sobie rozmowę z maklerem w cztery oczy, dlatego też w takiej sytuacji warto zwrócić uwagę, czy wybrany dom maklerski obsługuje klientów w stacjonarnych biurach. Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest to, że makler oferuje dostęp do rynków zagranicznych. Pamiętać należy o tym, że niestety nie każdy rachunek oferuje takie możliwości. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby zwracać uwagę na dostęp do konkretnych instrumentów finansowych. Z praktycznego punktu widzenia najlepiej wybrać dom maklerski, który może pochwalić się dużym doświadczeniem w wybranej dziedzinie inwestycji. Na stronie: https://jakikurs.pl/domy-maklerskie/ znajdziemy pełną listę wraz z opisami i wszelkimi informacjami.

Jakie są najpopularniejsze domy maklerskie w Polsce?

W Polsce dużym zainteresowaniem cieszy się Konto Maklerskie Elastyczne w ING. Prowadzenie konta jest darmowe i co najważniejsze można liczyć na opcję OTP. Olbrzymim atutem jest również dostęp do notowań online i przyjazna platforma inwestycyjna. Jest to doskonały wybór dla początkujących i doświadczonych inwestorów. Z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność zdobywa Konto Standard w Santander, które oferuje dostęp do rynków zagranicznych. Osoby, które potrzebują wielu ciekawych materiałów edukacyjnych i analitycznych, powinny jak najszybciej sprawdzić Rachunek inwestycyjny w BOŚ. Opisując najpopularniejsze domy maklerskie w Polsce warto wspomnieć także o rachunku eMakler w mBanku. Każdy z wymienionych domów maklerskich ma swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać ten najlepszy.

Kto kontroluje działalność domów maklerskich?

Aby domy maklerskie mogły legalnie działać muszą uzyskać stosowne zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego. Zgodnie z przepisami każdy dom maklerski zobowiązany jest udokumentować kapitał towarowy i zapewnić rozdział kapitału od środków swoich klientów. Warto wyraźnie zaznaczyć, że kapitał towarowy w żadnym wypadku nie może pochodzić z kredytów i pożyczek. Pamiętać należy także o tym, że dom maklerski musi być członkiem KDPW (Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych). W dużej mierze to właśnie dzięki tym regulacjom inwestorzy nie muszą obawiać się o inwestowane pieniądze nawet wtedy, gdy dom maklerski ogłosi upadłość.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Tematy pokrewne:  

tag nolstag dom maklerski
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: