Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Domowa pomoc przy oparzeniach, czyli co warto mieć w apteczce?

23-02-2023, 10:20

Co roku w Polsce do 400 tysięcy osób ulega oparzeniom. W wyniku ciężkich oparzeń umiera ok. 500 osób rocznie. Najczęściej oparzenia dotyczą dzieci. Zazwyczaj są to oparzenia niegroźne, które nie przekraczają 2 cm średnicy. Jednak zdarzają się też te cięższego stopnia. Warto znać schemat właściwego postępowania w oparzeniach. W każdej domowej apteczce powinien się znaleźć doraźny zestaw ratunkowy na oparzenia.

robot sprzątający

reklama


Domowa pomoc przy oparzeniach

Czym właściwie jest oparzenie i jakie są jego rodzaje?

Oparzenie to nic innego jak uszkodzenie tkanki w wyniku działania wysokiej temperatury, środków chemicznych lub prądu. Biorąc pod uwagę głębokość oparzenia wyróżnia się:

  • I stopnia- uszkodzeniu ulega powierzchowna warstwa skóry, towarzyszy temu rumieniec, niewielki obrzęk  oraz dolegliwości bólowe. Oparzenia te goją się stosunkowo szybko, zazwyczaj w ciągu kilku dni. 
  • II stopnia - wyróżnia je obecność pęcherzy, którym towarzyszą silne dolegliwości bólowe. 
  • III stopnia - tzw. oparzenie głębokie. Nie występują już objawy w postaci bólu. Skóra natomiast jest twarda i jasna. Oparzenia trzeciego stopnia goją się bardzo długo. Zazwyczaj wymagają przeszczepu skóry. 
  • IV stopnia - w oparzeniu czwartego stopnia uszkodzeniom ulegają także głębsze struktury. Dochodzi do zwęglenia oraz martwicy mięśni, kości. 

Oparzenie termiczne

Uszkodzenie skóry i tkanki podskórnej jest zależne od wysokości temperatury, czasu oraz ekspozycji na czynnik uszkadzający. Ponadto wiek pacjenta, współistnienie innych obrażeń i chorób skórnych oraz lokalizacja i powierzchnia oparzenia decydują o tym jak poważne ono jest i jakie należy podjąć kroki w ramach pierwszej pomocy przedmedycznej. Oparzenia, które możemy zaopatrzyć w domu to oparzenia powierzchowne pierwszego stopnia. Dostępne są na rynku farmaceutycznym specjalistyczne preparaty, które umożliwiają profesjonalne zaopatrzenie rany oparzeniowej. Najczęściej oparzenia pierwszego stopnia można opatrzyć kremem bepanthen.

Oparzenie termiczne - pierwsza pomoc 

W przypadku powierzchownego oparzenia pierwszego stopnia należy przemyć ranę bieżącą, chłodną wodą przez około 15 minut, a następnie założyć jałowy opatrunek. Jałowe opatrunki powinno się zmieniać codziennie. Ważne, aby pozbyć się biżuterii z oparzonych kończyn. Po przemyciu wodą, przed założeniem opatrunku warto też użyć specjalistycznych preparatów na oparzenia. Są to różnego rodzaju spraye zawierające panthenol, kremy i maści z bepanthenem. W aptekach można znaleźć również specjalistyczne plastry chłodzące i łagodzące, żele oraz maści wspomagające gojenie się ran. Natomiast w przypadku cięższych oparzeń, wymagających szpitalnego leczenia nie należy stosować żadnych maści ani preparatów. 

Krem z bepanthenem 

Kremy z bepanthenem skutecznie nawilżają skórę oraz pobudzają naturalne mechanizmy jej nawadniania. Antyseptyczne kremy z bepanthenem skutecznie odkażają oraz leczą powierzchowne rany, także te oparzeniowe. Chronią przed rozwojem zakażenia i powikłań związanych z oparzeniem, przyśpieszają odbudowę naskórka. 

 

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag zdrowietag oparzeniatag kremtag domowa apteczkatag bepanthen