Domowa księgowość w serwisach Web 2.0
W internecie pojawia się coraz więcej witryn "personal finance 2.0". Są to społecznościowe witryny ułatwiające zarządzanie domowym budżetem. Nie ma jeszcze polskich stron tego typu, ale serwis Bankier.pl przygotował ciekawy raport na temat tych zagranicznych, którym warto się przyjrzeć.
reklama
Do tej pory jeśli ktoś już używał komputera do zarządzania domowym budżetem, korzystał z programów stworzonych do tego celu (jak np. MS Money). Jak jednak czytamy w raporcie Bankier.pl, od pewnego czasu miejsce tych aplikacji zajmują serwisy w duchu Web 2.0.
Jednym z takich serwisów jest Wesabe.com. Umożliwia on przede wszystkim zapisywanie i kategoryzowanie dokonywanych przez nas transakcji. Wprowadzone dane mogą być następnie prezentowane w różnych zestawieniach (np. w podziałach na poszczególne tagi-kategorie). Zyskujemy dzięki temu czytelny obraz naszych nawyków konsumpcyjnych.
Dodatkowe możliwości serwisu to wczytywanie historii transakcji z kart kredytowych i rachunków bankowych (przygotowanych w formatach OFX, QFX i QIF, jak również pobieranie ich bezpośrednio ze strony instytucji, w której prowadzony jest rachunek za pomocą wtyczki do przeglądarki Firefox). Nie jest konieczne zatem ręczne wpisywanie dokonywanych przez nas operacji.
Społecznościowy charakter Wesabe polega na tym, że użytkownicy mogą łączyć się w grupy o podobnych zainteresowaniach i celach finansowych. Mogą też publikować porady powiązane z poszczególnymi słowami kluczowymi, oceniać miejsca, w których wydają pieniądze itd.
Inny godny uwagi serwis to Bankswitcher.com. Przygotowuje on gotowe formularze oraz listę czynności jakie powinniśmy wykonać, by przenieść się z jednego banku do drugiego.
Aplikacja pobiera historię transakcji użytkownika Wesabe i przegląda ją pod kątem powtarzających się płatności. Pozwala to automatycznie wygenerować dokumenty niezbędne do ustanowienia zleceń w nowym banku i zdejmuje z użytkownika brzemię samodzielnego przekopywania się przez sterty bankowych wyciągów.
Jeszcze inny ciekawy serwis to Mint.com - aplikacja, która zbliża się swoimi możliwościami do połączenia serwisu porównawczej agregacji rachunków i menedżera finansów osobistych.
Zarządzanie domowymi finansami w wykonaniu Mint opiera się na maksymalnej automatyzacji poszczególnych czynności. W pierwszym kroku użytkownik wskazuje instytucje finansowe, z którymi łączą go jakieś relacje (banki, wydawcy kart kredytowych itd.). Co więcej - do większości, dodajmy, że wyłącznie amerykańskich, instytucji możemy zalogować się ze strony Mint.
Zagregowanie w jednym miejscu całości naszego finansowych relacji pozwala na przejrzenie "jednym rzutem oka", wszystkich istotnych informacji. Użytkownik ma natychmiastowy wgląd w aktualne podsumowanie swoich oszczędności, inwestycji, zobowiązań i dostępnych limitów kredytowych.
Serwisów podobnych do Mint jest więcej. Można tu wskazać choćby Geezeo.com, Buxfer.com, Budgetpulse.com.
Michał Kisiel, ekspert Bankier.pl uważa, że w Polsce nieprędko pojawią się serwisy tego typu. Do niepowodzenia w tym obszarze może przyczyniać się małe zainteresowanie użytkowników i przeszkody techniczne. Jak czytamy w komunikacie Bankier.pl - "przydałby się chociażby eksport wyciągów do formatu OFX dostępny w każdym banku."
Więcej na temat aplikacji personal finance 2.0 w raporcie serwisu Bankier.pl.